• به روزرسانی: 1396/08/06
  • بازدید: 4104
جلوگیری ازلرزش عرشه فولادی

 

چگونه از لرزش سقف عرشه فولادی جلوگیری نماییم :

۱. دهانه تیرریزی

از مهم ترین عوامل موثر در لرزش سقف، فاصله تیرریزی بین تیرهای فرعی است. اگر حداکثر دهانه های فرعی در ساختمان شما حدودا ۲.۵ متر است،با اجرای هر نوع ورقی تا حداقل ورق گالوانیزه 0/8 میلمیتر  شما مشکلی در لرزش سقف نخواهید داشت. اما فرضا" برای ساختمانی با فاصله تیرفرعی های ۳.۵ متر در صورت استفاده از ورق های نازک قطعا لرزش وجود خواهد داشت. که البته برای درک بهتر ازین مطلب میتوانید از صفحه فواصل تیرریزی و ضخامت ورق عرشه فولادی بازدید نمایید و محاسبین محترم با علم به این مورد، برای ساختمان هایی با دهانه زیاد، از ورق های ضخیم در طراحی استفاده می کنند که مشکل لرزش را حل می کند.

۲. ضخامت ورق گالوانیزه عرشه فولادی ومشخصات مکانیکی ورق 

پس همانگونه که بالاتر گفته شد، انتخاب ورق با ضخامت نادرست با توجه به فواصل تیرریزی نیز از عوامل موثر در لرزش سقف ساختمان خواهد بود. و در نظر داشته باشید که در انتخاب نوع ورق مشخصه مکانیکی ورق را کنترل کنید که برای مثال از دو کارخانه معتبر هفت الماس قزوین و فولاد امیرکبیر کاشان نمونه ازمایش های صورت گرفته را جهت دانلود در همین سایت قرارداده ایم.

1- استانداردورق گالوانیزه هفت الماس قزوین 

 

2- استاندارد ورق گالوانیزه امیرکبیرکاشان

 

۳. ارتفاع عرشه

ارتفاع عرشه یادر لفظ عامیانه  گام ورق، از فاکتورهایی است که با توجه به فواصل تیرریزی و ضخامت ورق گالوانیزه، توسط محاسب، انتخاب می شود. اشتباه در این زمینه نیز لرزش های بدنبال خواهد داشت. هرچه ارتفاع گام ورق بیشتر باشد که حداکثر آن نیز 75میلیمتر است مقاومت بهتری ایجاد می نماید.

اجرا

 تخصص و تجربه  تیم اجرایی نیز در این مقوله  بسیار تاثیرگذار است. یقینا" از همکاری با افراد فاقد تخصص بخاطر قیمت ارزانتر دوری نمایید و پیشنهاد میشود حتما" با شرکتهای معتبر عرشه فولادی همکاری نمایید بارها مشاهده شده این افراد خساراتی با هزینه بسیار سنگین را به کارفرماها منتقل نموده اند این را درنظر داشته باشید ترسیم یک شاپ تخصصی میتواند هزینه بسیار زیادی را برای شما مقرون بصرفه نماید.

۱. کیفیت فرمینگ

ورق هایی که دارای عرض مفید بیشتر و فاقد دفترچه محاسبات هستند، به مراتب استعداد بیشتری برای لرزش دارند. عمده دلیل آن نیز بتن خوری کم می باشد. لطفا مطلب «ورق عرشه فولادی» را مطالعه کنید.

۲. بتن ریزی

بر طبق ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، حداقل بتن خوری از بالای ورق گالوانیزه عرشه فولادی  ۵ سانتیمتر می باشد. بتن ریزی کمتر از ۵ سانتیمتر در مقوله لرزش تاثیر گذار خواهد بود.

۳. اجرای صحیح ورق و گلمیخ

شاپ درایینگ ورق های گالوانیزه بصورت تخصصی و فرش یکپارچه، برشکاری دقیق، مهار اتصالات عرضی ورق نیز از عوامل تاثیر گذار می باشد.جوشکاری گلمیخ ها یا همان برشگیرها که وظیفه بسیار مهم انتقال نیروی برشی را دارند از نکات مهم اجرای سقف عرشه هستند جهت آشنایی با اجرای صحیح عرشه فولادی از مطالب داخل سایت بازدید بفرمایید .

 

درصورتیکه قصد اطلاع از قیمت و خریدعرشه فولادی را داریدکلیک فرمایید.

کارشناسان شرکت فولادکبیر در اولین فرصت آماده پاسخگویی به مشتریان محترم میباشند.

 

لرزش سقف عرشه فولادی