• به روزرسانی: 1396/08/06
  • بازدید: 16844
قیمت اجرای دیوارحائل

 

شرکت پیمانکاراجرای دیوارحائل-مجری دیوارحائل بتنی، جهت اطلاع ازقیمت دستمزد دیوارحائل کلیک فرمایید.

ابتدا توضیحاتی در مورد انواع قالب بندی دیوارحائل

در قالب بندی سازه بتن دیوار بدلیل سرعت دادن به کار و همچنین داشتن ضریب تکرار بالا قالب بتن از پنلهای سایز بزرگتر استفاده میگردد.

در این روش قالب بتن توسط لوله های داربستی به صورت افقی و سولجرها در راستای عمودی مهار می گردند. استفاده از سولجر به منظور افزایش مقاومت پانل در برابر نیروهای جانبی بتن و همچنین سهولت در جابجائی پانل ها می باشد.

دیوارحائل

دیوارها پس از نصب در محل مورد نظر عموماً توسط جک های دوپیچ شاقول کننده تنظیم می گردند. در مواردی که جابجائی قالب بتن به صورت یکپارچه انجام نمی پذیرد و ضخامت دیوار کم است به جای استفاده از سولجر از لوله های داربستی به صورت عمودی و واشر دو لوله استفاده می گردد دیوارهای برشی غالبا به دو صورت ، دوطرفه و یک طرفه حائل ، قالب بندی میشود طرح قالب بندی در دیوار بتنی وابسته به سه مورد مهم : ارتفاع دیوار ، مهار فشار جانبی بتن و پایداری مجموعه قالب میباشد .

سیستم قالب دیوار دوطرفه

این سیستم در جایی که امکان دسترسی به دو طرف دیوار وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار میگیرد. جهت قالب بندی دیوار دوطرفه ، قالب های مدولار در دو طرف آرماتور های بسته شده، بوسیله پین و گوه و گیره متوسط (کلیپس) نصب شده و بوسیله بلت های تمام رزوه که در فاصله یک متر عرضی و 50 سانت عمودی بسته میشود مانع از دفرمه شدن و جداشدن دو ردیف قالب بتن از همدیگر بر اثر فشارهای جانبی بتن میشوند . از پروفیل یا لوله به عنوان پشت بندهای افقی و از سولجر برای پشت بند عمودی استفاده میگردد که در فواصل 1 متری از یکدیگر قرار گرفته و نیروی هیدرواستاتیک را در قالب دیوار مهار میکند. پشت بندهای لوله و سولجر ضمن ایجاد استحکام بعلت یکپارچه نمودن قالبها سبب سهولت در جابجایی قالب دیوار نیز میشود . بنابراین اجزاء تشکیل دهنده ترکیب قالب دیوار عبارتند از : قالب مدولار (سوراخدار و بدون سوراخ و معمولا پنلهای سایز بزرگ)، سولجر ، پین و گوه ،بلت تمام رزوه ، مهره بلت (خروسک)، واشر کاس ، واشر دولوله ،بلت عصایی ( جهت اتصال سولجر به قالب بتن )، گیره متوسط (کلیپس ) و لوله داربستی 

سیستم قالب بندی دیوار یک طرفه

سیستم قالب بندی یکطرفه یا حائل ، در مواردی که قالب بندی پشت دیوار ممکن نیست( مثل سمت کوه در جاده ها )و یا اساساً نیاز به قالب بندی پشت دیوار نمی باشد، اجرا میگردد. از آنجاییکه در دیوار یکطرفه امکان استفاده از بلت وجود ندارد بنابراین به جای بلت باید از انکربلت استفاده شود. برخلاف بلت که قالب های دو طرف را به هم متصل می کند، انکربلت داخل قالب بتن کار گذاشته شده و پس از سخت شدن بتن مرحله قبلی می تواند برای تحمل فشار جانبی بتن قسمت های بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای پائین ترین قسمت دیوار، انکربلت ها معمولاً در شالوده نصب می‌گردند. جهت پایداری و شاقول کردن مجموعه قالب بندی در دیوارهـای یک طرفه تا ارتفاع 4 متر از جک هـای دوبل (شاقول کننده ) که بازوهـای آنها بصورت تلسکوپی تنظیم می شود، استفاده میگردد و در دیوارهای یکطرفه که بیش از 4 متر ارتفاع داشته باشند، از شمعهای حمایتی که از ترکیب سولجـر وپیچهای تنظیم در دو نوع چپ گرد و راست گرد(دوپیچ) ، متصل به ابتدا و انتهای سولجر، استفـاده می گردد. ضمنا برای قالب بندی دیوارهـای بتنی در ارتفاعات بالا از براکت و متعلقات آن استفاده می شود. جک های دوبله ( شاقول کننده) ، براکت و خرپای قائم پشت بند ، از دیگر اجزای سیستم قالب یک طرفه دیوار هستند.

قالب بندی دیوارهای شیب دار :

قالب بندی دیواری را نشان می دهد که ضخامت آن در ارتفاع متغیر است . همان طور که پیداست برای مهار قالب این نوع دیوارها ناشی از فشارهای جانبی بتن می بایست از بلت های مهاری با طول های مختلف استفاده کرد . سوراخ های بلت روی قالب های دو طرف دیوار باید در مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

سیستم قالب بتن بالا رونده دیوار : ( با پانل های مدولار )

چنانچه ارتفاع سازه های بتنی برای انجام عملیات بتن ریزی زیاد باشد می بایست بتن ریزی در چند مرحله به وسلیه جرثقیل در موقعیت قرار گرفته و مرحله بعد بر روی براکت قرار داده و پس از نصب قالب بتن ،در مرحله بعدی بتن ریزی انجام می گیرد . در صورتی که قالب بتن دو طرفه باشد معمولاً از بلت های مهاری برای تحمل فشار جانبی بتن استفاده می گردد . و چنانچه قالب دیوار یک طرفه باشد از براکت وانکر بلت برای مهار فشار جانبی بتن استفاده می شود . در این قالب ها ، براکت ها نقش مهمی در اجرای تثبیت قالب بندی و عملیات بتن ریزی ایفا می کنند

سیستم قالب پرشی دیوار :

در انواع مختلف قالب بتن بالا رونده ، جرثقیل دو عمل را انجام می دهد : بالا بردن قالب بتن و نگه داشتن آن در موقعیت جدید تا زمانی که نصب آن صورت گیرد و در جای خود تثبیت شود . برای انواع قالب بتن های بالا رونده ، زمان لازم 15 الی 20 دقیقه است تا قالب بتن به مرحله ی بعد رسیده ، حمل و نصب شود . سیستم قالب بتن پرشی ، به طور قابل توجهی ، زمان به کارگیری از جرثقیل را کاهش می دهد . سیستم قالب بتن پرشی ، به صورت قالب بالا رونده برای پایه پل ها ، دیوارهای برشی ، هسته های برشی ، دیوارهای موج شکن و برج های مراقبت مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم قالب بندی دیوار ، عملیات اتصال قالب بتن به دیوار پس از بالا بردن آن حذف شده که این کار ، کاهش زمان استفاده از جرثقیل را به همراه دارد . ( حدود 5 دقیقه کاهش می یابد ) پس از خود گیری بتن ریزی مرحله اول ، قالب پرشی به طور اتوماتیک به وسیله ابزاری که روی آن پیش بینی شده است به عقب کشیده می شود در این صورت اتصال آن از دیوار باز و در مرحله بعد روی انکربلتی که از قبل به دیوار وصل شده است مستقر می شود . این سیستم قالب بندی به علت آن که ، عملیات اتصال قالب بتن به دیوار و جدا شدن آن به طور اتوماتیک انجام می شود و نیازی به افراد ندارد از ایمنی بالایی برخوردار می باشد . همچنین مراحل نصب و جداسازی به صورت پیشرفته و نسبت به روش های دیگر قالب بالارونده که می بایست قبل از بالا بردن براکت ها ، قالب ها به صورت کامل به وسیله جرثقیل از دیوار جدا شود ، برتری دارد.

سیستم قالب بتن خود بالا رونده دیوار :

برای احداث دیوارهای هسته ی برشی ساختمان های بلند با هر نوع ابعاد و پیچیدگی از قالب بتن خود بالا رونده ی دیوار بهره می گیرند این سیستم قالب بندی نیاز به جرثقیل ندارد اتکای قالب های داخل هسته به طور کاملاً مکانیزه انجام می گیرد . سیستم قالب بندی فوق توسط جک های هیدرولیکی که از یک تابلوی کنترل مرکزی فرمان می گیرد فاصله ی یک طبقه (یک مرحله) را بالا می رود . در این سیستم تمامی قالب ها در یک بازه زمانی که اغلب کمتر از 30 دقیقه طول می کشد به مرحله ی بعدی بتن ریزی می رسند و سریعاً تدارکات برای مرحله ی بعدی بتن ریزی آغاز می شود . مرحله مذکور در سیستم های قالب بندی قبلی توسط جرثقیل بالا کشیده می شود که به زمان زیادی ( شاید یک یا چند روز ) نیاز دارد.اما سیستم قالب بتن خود بالارونده در ساختمان های 15 تا 20 طبقه یا بیشتر مقرون به صرفه می باشد . در سیستم قالب بتن خود بالا رونده ، قالب های هر دو طرف دیوار به سیستم بالابر متصل است و پرسنل قالب بند می توانند به سهولت قالب ها را از دیواره جدا نمایند . توسط پیچ های تنظیمی که بر روی براکت ها تعبیه شده است کار تراز کردن و شاقول نمودن قالب ها انجام می گیرد .

  • تعریف دیوار حائل

  • ضرورت اجرای دیوار حائل و جایگاه آن در مقررات ملی ساختمان

  • انواع فشار جانبی خاک وارد بر دیوار حائل و نحوه محاسبه آن

  • آموزش یک روش ساده برای محاسبه مشخصات دیوارِ حائل بتنی برای زیر زمین ها

  • مثال حل شده ای از طراحی دیوار حائل

  • نمونه دیتایل های دیوار حائل بتنی

دیوار حائل یا Retaining wall یک مقطع سازه ای است که معمولاً با بتن مسلح ساخته می شود. طبق تعریف دانش نامه آزاد دیوار حائل دیواری است که ساختار دیوارهای حائل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مقاومت خاک را در برابر فشار جانبی که در اثر شیب‌های غیرطبیعی پدید می‌آید افزایش دهند.

کاربرد های دیوار حائل:

در بخش راهسازی، پل سازی و جاهایی که نیاز به بهسازی یا پایداری خاک هست، خیلی استفاده می شود. در ساخت و ساز شهری نیز، به خصوص در سال های اخیر و در گودبرداری های بیشتر از ۶-۷ متر، در زیر زمین ها اجرا می شود. دیوار حائل در واقع یک سازه نگهبان دائم، برای ساختمان در مقابل بار جانبی خاک است. با افزایش عمق گودبرداری و افزایش فشارجانبی خاک، عملاً دیوارهای با مصالح بنایی، تابِ تحمل، این فشار را ندارند. در این صورت اجرای دیوار حائل سازه ای(بتنی) ضروری است.

ضرورت اجرای دیوار حائل در ساخت و ساز شهری

در پروژه های فاز ۲ که سازمان نظام مهندسی کنترل میکند، طراحی و اجرای دیوار حائل برای زیر زمین ها (حداقل زیر زمین ۲- به پایین) را الزام میکند. معمولاً سازندگان نسبت به اجرای دیوار حائل ذهنیتی منفی دارند. به این بهانه که اجرای دیوار حائل هزینه بر و سخت است، زیر بار آن نمی روند. به همین دلیل، در بسیاری از پروژه ها، حتی با داشتن ۲ یا ۳ طبقه زیر زمین، شاهد آن هستیم که دیوار حائل، اصلا طراحی نمی شود.حوادثی داشتیم که بعد از اتمام ساختمان و ساکن شدن اهالی، دیوار ۱۰ یا ۲۰ سانتی زیر زمین، به دلیل فشار خاک، تخریب شده و خودروهای پارک شده در پارکینگ زیر آوار، تخریب شده اند. مطمئناً در خسارات وارده، طراح ساختمان ،مقصر شناخته خواهد شد. زیرا پیش بینیِ دیوار حائل سازه ای را نکرده است، لذا توصیه میکنیم، اگر طراح سازه ای هستید، که بیشتر از یک زیر زمین دارد، حتماً در زیر زمین ها از دیوار حائل سازه ای استفاده کنید. ساختمان هایی نیز، که یک زیر زمین ولی ارتفاع آن از ۳ متر بیشتر است، بهتر است از دیوار بتنی استفاده کنیم.

دیوار حائل در مقررات ملی ساختمان:

در مقررات ملی ساختمان، در مبحث هفتم و نهم به دیوار حائل پرداخته شده ولی در رابطه با الزام اجرای دیوار حائل سازه ای در زیر زمین ها، بندی نیامده است. این موضوع شاید یکی از نقص های قانون در این زمینه باشد. زیرا همانطور که گفتیم دیوار حائل یک سازه نگهبان دائم برای ساختمان محسوب می شود. چطور می شود که در مقررات ملی ساختمان برای سازه نگهبان های موقت الزام وجود دارد ولی برای دیوار حائل الزامی وجود ندارد.

مزیت مهم اجرای دیوار حائل:

گفتیم دیوار حائل ، وظیفه تحمل فشار خاک را بر عهده دارد. یک مزیت مهم دیوار حائل، بالا آوردنِ ترازِ پایه است. طبق آیین نامه ۲۸۰۰ صفحه ۲۹، می توان تراز پایه، را از تراز روی دیوار حائل حساب کرد. البته به شرطی که دورتا دور سازه، دیوار حائل اجرا شده باشد نه به صورت منقطع. تراز پایه، در محاسبات ضریب زلزله تاثیر دارد. بالا آمدن تراز پایه، در کاهش ضریب زلزله و سبک شدن آن، موثر است.

طراحی در نرم افزار یا طراحی دستی دیوار حائل

دیوار حائل را می توان در etabs مدل سازی و طراحی کرد، اما این کار سخت و زمان بر می باشد. ما برای طراحی پروژه های خود این کار را نمی کنیم.  ما فقط مدل سازی دیوار را در نرم افزار انجام می دهیم. پس از آن سازه را بارگذاری می کنیم تا تاثیر آن در کل سازه به وجود آید. سپس خود دیوار حائل را به صورت دستی طراحی می نماییم و مشخصات دیوار را در نقشه ها قید میکنیم.

دیوارحائل-دیواربرشی-دیواربتنی-فونداسیون

محاسبه فشار جانبی خاک

طبق مطالبی که در درس مکانیک خاک خواندیم، فشار خاک ناشی از دیوار حائل در سه حالت قابل محاسبه است.

  • حالت سکون  At rest

  • حالت محرک یا فعال  Active

  • حالت مقاوم یا منفعل  Passive

حالت اول زمانی رخ می دهد که تغییر شکل دیوار بسیار کم باشد. فرض کنید عمق گود، ۲۰ متر گود باشد. اگر ماکسیمم تغییر مکان (شکم دادن) حائل کمتر از ۱ میلی متر باشد خاک در حالت سکون است.

01

دیوار حائل

 

دیوار حائل

 

دیوار حائل

 

طبق مبحث هفتم، برای دیوارهای زیرزمین که بین سقف ها، محصور است و تغییر مکان جانبی آن ناچیز است، می توانیم از این حالت استفاده کنیم. حالت دوم هم زمانی پیش می آید که دیوار حائل انعطاف پذیری نسبی داشته باشیم. اگر تغییر شکل خاک از اندازه معینی بیشتر باشد، خاک در حالت فعال یا Active قرار دارد.

دیوار حائل

طبق مبحث هفتم، برای دیوارهای حائل طره ای می توانیم از این حالت استفاده کنیم.

حالت سوم هم به ندرت پیش می آید. مثلا در اجرای حائل های سپری، فشار خاک در قسمت هایی به این حالت حساب می شود.

به دلیل امکان دوران سپری حول محوری خنثی بالاتر از کف گود، قسمتی از فشار خاک (زیر محور خنثی و در طرفین سپری به حالت passive  در می آید. زیرا دوران دیوار حائل باعث فشرده شدن آن می شود.

دیوار حائل

با توجه به هر یک از حالت های بالا، ضرایبی برای محاسبه فشار جانبی خاک وجود دارد که با حرف K نمایش داده می شود. در این مقاله قصد داریم روش نسبتاً ساده ای از محاسبه دیوار حائل زیر زمین ها، در ساخت و ساز های متداول شهری، بیان کنیم. ما در پروژه های فاز دو شرکت، از همین روش استفاده میکنیم. مورد تایید سازمان نظام مهندسی نیز هست. در انتها نیز، برای فهمِ بهتر، یک مثال حل شده، آورده ایم.

دیوار حائل 10

می دانیم، فشار خاک به صورت مثلثی به دیوار، اعمال می شود. هر چقدر عمق بیشتر می شود، فشار نیز افزایش می یابد.در حالت بهینه، باید ضخامت دیوار به صورت ذوزنقه ای با افزایش H بیشتر شود.

دیوار حائل06

 

اما اجرای دیوار (آرماتور بندی، قالب بندی، مهاربندی) به این شیوه سخت است. یک شیوه این است که، بیشترین بار وارد شده در واحد طول دیوار را محاسبه کنیم. سپس، آن را به کل مقطع به صورت گسترده و یکنواخت به کل طول دیوار وارد کنیم.

دیوار حائل 08

این کار برای یک یا دو طبقه خوب است. اما اگر تعداد طبقات زیر زمین زیاد باشد، این شیوه اجرا اصلاً بهینه، نخواهد بود.

دیوار حائل 08

در گودهای با عمق زیاد، بهتر است، دیوار حائل را برای هر یک طبقه یا دو طبقه، جداگانه محاسبه کنیم و یک مقطع در نظر بگیریم. در هر مقطع نیز بار وارد بر دیوار، در پایین ترین نقطه ( پای دیوار ) محاسبه خواهد شد. تصاویر زیر، بهتر گویای این موضوع است.


دیوارحائل

برای محاسبه بار دیوار در هر طبقه، H متناظرِ هر طبقه، از تراز سطح زمین تا پای دیوار آن طبقه، در نظر گرفته می شود.

دیوار حائل 10

طراحی مشخصات دیوار حائل :

بار متناظر با هر طبقه را محاسبه کردیم. اکنون می رویم سراغ مشخصات مقطع دیوار.

ضخامت دیوار:

برای ضخامت دیوار یک حدس مناسب می زنیم. طبق مبحث نهم، صفحه ۲۷۵ حداقل ضخامت دیوار حائل،  در زیرزمینی که در تماس با خاک است، نباید کمتر از ۲۰ سانتی متر در نظر گرفت. ما در محاسبه ضخامت دیوار حائل در پروژه ها، از این الگو استفاده می کنیم.

برای عمق تا ۸ متر، ضخامتِ ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر ، مناسب است.

برای عمق ۸ تا ۱۵ متر، ضخامتِ ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر مناسب است.

برای عمق بیشتر از ۱۵ متر، ضخامتِ ۴۰ سانتی متر به بالا مناسب است.

محاسبه میلگردهای کششی دیوار:

هر مقطع طولی واحد از دیوار را می توان با تقریب مناسب معادل یک تیر دو سر گیردار، با بارِ گسترده در نظر گرفت.

دیوار 11

اگر تصویر بالا را ۹۰ درجه به صورت فرضی در جهتِ، ساعتگرد بچرخانیم، خواهیم داشت:

دیوار حائل12

به این دلیل، دو سر گیر دار در نظر گرفتیم که تکیه گاههای دیوار در دو طرف، بین فونداسیون و طبقه فوقانی و یا دو طبقه متوالی، محصور و گیردار می شود.

طول این تیر فرضی (L)، برابر با ارتفاعِ دیوار، در هر طبقه است. (در بیشتر موارد ۳ متر)

عرض تیر را هم طول واحد (۱m) در نظر میگیریم.

عمق تیر فرضی نیز، همان ضخامتِ دیوار است.

بنا بر روابط تحلیل سازه، لنگر بیشینه وارد بر تیر دو سر گیردار، تحت بار گسترده، از فرمول زیر محاسبه می شود:

دیوار حائل 13

اگر از مقطع A-A  به تیر نگاه کنیم. ( از بالا)

دیوار حائل 14

جزییات درج شده در تصویر، طبقِ درسِ سازه های بتنی، برای محاسبه میلگردهای متوازن کششی(بالانس) در تیر است. همان طور که مشخص است این میلگردها در وجه داخلی دیوار قرار دارند. برای محاسبه مقطع میلگرد مورد نیاز، باید نیروی کششی(T)را داشته باشیم. برای بدست آوردنِT، یک مُمان حولِ محوری که در فاصله a/2  از وجه خارجی دیوار قرار گرفته است، میگیریم.


دیوار 15

با داشتن a ، مقدارِ T، ظرفیت کششی میلگرد ها بدست می آید. ( از تنش کششی بتن صرف نظر می شود.)

دیوار حائل 16

محاسبه میلگردهای وجهِ مقابلِ دیوار حائل:

آرایش قرار گیری میلگرد ها در دیوارهای بتنی بسته به ضخامت می تواند در دو ردیف یا یک ردیف در نظر گرفته باشد. اما در دیوارهای حائل که مجاورت خاک قرار دارند، حتماً باید دو شبکه باشند. As بدست آمده در رابطه بالا، درصد آرماتور قائم کششی را تعیین میکند. این آرماتور باید در رویه داخلیِ دیوار، باشد. چون این دیوار حائل است و در زیر زمین نیز قرار گرفته، حتما باید دارای دو شبکه آرماتور قائم باشد. پس یک شبکه آرماتور قائم دیگر نیز نزدیک به سطح دیگر دیوار در نظر میگیریم. میزان این آرماتور می تواند حداکثر برابر با آرماتور های کششی و حداقل نصف آرماتور های کششی باشد.

درصد آرماتور های قائم و افقی دیوار:

با در نظر گرفتن نیروی برشی، مطابق مبحث نهم صفحه ۲۳۱، حداقل درصد آرماتور قائم، نباید از ۰٫۲۵% سطحِ مقطع ِ دیوار کمتر باشد. همین درصد برای آرماتور های افقی دیوار نیز باید رعایت گردد.

دیوارحائل-دیواربرشی-دیواربرشی-فونداسیون

فاصله آرماتور های افقی و قائم:

فاصله آرماتور های قائم و افقی دیوار نیز،  طبق این مبحث نباید از ۳۵cm بیشتر باشد.

یک مثال حل شده

میلگرد های اصلی یک دیوار حائل در طبقه ۵- یک پارکینگ طبقاتی به ارتفاع ۳ متر که در عمق ۲۰- متری سطح زمین قرار دارد با مشخصات مکانیک خاک زیر بدست آورید.

دیوار حائل 17

با توجه به ضخامت انتخابی که ۴۰۰ میلی متر می باشد d=360 می شود.

 

دیوار حائل 18

برای تامین ۲۶۲۴٫۵ میلی متر مربع فولاد کششی در یک متر عرض برای تیر مد نظر (دیوار حائل) ۵ عدد میلگرد شماره ۲۸ نیاز داریم که در فواصل ۲۰ سانتی متری قرار می گیرند. برای میلگرد های وجه خارجی نیز حداقل بنا به آنچه گفته شد، حداقل میلگرد شماره ۲۰ در فواصل ۲۰ سانتی متر باید استفاده گردد. برای تامین میلگرد های عرضی دیوار نیز می توان از میلگرد شماره ۱۸یا ۲۰ با فاصله ۲۵ سانتی متری استفاده نمود.

جهت اطلاع از قیمت روز میلگرد لطفا" کلیک فرمایید.

 

دیواربتنی-دیوارحائل