• به روزرسانی: 1396/08/06
  • بازدید: 7013
گل میخ فورج سرد

 

گل میخ تولید شده به روش فورج سرد و استاندارد

گلمیخ فورج سرد یا برشگیردر سقف عرشه فولادی:

گلمیخ های برشگیردر سقف های کامپوزیت عرشه فولادی (Metal Deck ) وظیفه تحمل تنش  برشی وانتقال آن به سازه را برعهده دارند. در واقع گلمیخ برشگیر مهمترین قطعه در یک سازه کامپوزیت است .  گلمیخ ها بر اساس استاندارد A.W.S- D1.1 که توسط American Welding Society و  استاندارد DIN EN ISO 13918 از فولاد آلیاژی کم کربن و با فرایند فورج سرد تولید می شود .به گونه ای که قابلیت انتقال نیروی برشی در تمامی جهات را دارا می باشند. گلمیخ ها با سایزهای مختلف برای کاربرد های مختلف تولید می شوند .

روش تولید گلمیخ برشگیر :

روش تولید گلمیخ برشگیربراساس استاندارد "فورج سرد"عنوان شده است و دلیل فنی آن بهبود خواص مکانیکی قطعات تولیدی است ، فولاد مورد استفاده جهت تولید گلمیخ برشگیر بایستی ترکیب شیمیایی خاصی داشته باشد که این مفتول را در دسته فولادهای آلیاژی خاص قرار می دهد بنابراین استفاده از میلگردهای ذوبی جهت تولید گلمیخ به هیچ عنوان مورد تایید نمی باشد  و چنین محصولاتی درصورت تولید فاقد ارزش فنی است ضمن اینکه خواص مکانیکی ومقاومتلازم را نداشته وجوش پذیری مناسب نیز ندارند

ویژگی تولید به روش فورج سرد :

افزایش دانسیته و یکنواخت شدن جهت لایه های داخلی فولاد که سبب افزایش

استحکام کششی (Tensile Strength) سختی و استحکام تسلیم ( Yield Strength) میگردد.

معایب فنی گلمیخ های حاصل از ریخته گری وفورج گرم :

یکسان نبودن استحکام مکانیکی در نواحی مختلف قطعه که سبب ایجادترک ودرنهایت منجربه شکست می شود.

وجود تنشهای پسماند در قطعات تولیدی به روش ریخته گری و فورج گرم 

گلمیخ استانداردعرشه فولادی

کارفرمایان محترم:

تاکید میشود شکل ظاهری گلمیخ صرفا" ملاک تشخیص گل میخ استاندارد نمیباشد و با ارسال نمونه گلمیخ به آزمایشگاه های سازه بهتر میتوان از مشخصه مکانیکی گلمیخ ها اطلاعات کافی کسب نمود.

ابعاد تک تک قطعات تولیدی بایستی کاملا مطابق آیین نامه ها کنترل شود ، گلمیخ ها بایستی عاری از هر گونه زنگ ، زخم ناشی از زنگ زدگی ، رطوبت و هرگونه مواد مضری باشندکه اثرات منفی بر روی عملیات جوشکاری می گذارند باشند. حلقه سرامیکی محافظ جوشکاری بایستی بطور کامل خشک باشند. وجود هرگونه ترک، مویه، لهیدگی ، تخلخل وعدم  سازگاری ابعادی با نمونه استاندارد نشانه کیفیت پایین قطعه تولیدی بوده واز نظرفنی غیرقابل  استفاده شناخته می شود بنابراین گلمیخ های برشگیر که باروشهای ریخته گری، فورج گرم ویا بااستفاده ازمیلگردهای ذوبی تولید می شود به دلیل اینکه ساختار متخلخل وغیرهمگن دارند ودرفرآیند تولید با کیفیت یکنواخت تولیدنمی شوند به هیچ عنوان موردتایید نمی باشد.  گلمیخ ها یا برشگیرهای خاصی که در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی (متال دک ) استفاده می شود به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا ، یکی دیگر از نقاط قوت سقف های عرشه فولادی( Metal deck ) محسوب می شوند . قطر این گلمیخ ها حداکثر 20 میلیمتر و ارتفاع آنها بسته به شکل ورق فولادی متغییر است و در نهایت حداقل ارتفاع گلمیخ بعد از نصب که از بالای ورق ذوزنقه ای اندازه گیری می شود نباید کمتر از 40 میلیمتر باشد.

مقایسه گلمیخ برشگیر در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی و ناودانی برشگیر در سقف های کامپوزیت معمولی :

سرعت اجرای هر گلمیخ حدود 15 ثانیه می باشد که این زمان برای اجرای ناودانی های برشگیر در حدود 3 دقیقه می باشد . گلمیخ های برشگیرقابلیت انتقال نیروی برش در تمامی جهات را دارا می باشد که این انتقال نیروی برش در ناودانی های برشگیر فقط محدود به انتقال نیروی برش در جهت طولی ناودانی می باشد . زمان برقراری قوس الکتریکی در گلمیخ برشگیردرحدود 800 میلی ثانیه می باشد که این زمان برای اجرای  یک ناودانی برشگیر زمانی در حدود 3 دقیقه می باشد . گلمیخ های برشگیرعملیات جانبی از قبیل برش کاری و گل زنی جوش را لازم ندارد در حالی که ناودانی های برشگیر نیاز به برش کاری و گل زنی جوش را دارا می باشد . کیفیت جوش درگلمیخ های برشگیر به مراتب بیشتر از کیفیت جوش در ناودانی های برشگیر می باشد . اجرای گلمیخ برشگیر به  الکترود نیازی نداشته و جوشکاری با استفاده از دستگاه Stud welding انجام می شود . عدم تغییر شکل تیر فولادی بر اثر حرارت در برشگیرهای استفاده شده از گلمیخ  نسبت به ناودانی های برشگیر به علت پایین بودن زمان اجرای برشگیر . گلمیخ ها می توانند به عنوان جایگزینی مناسب ، سریع و کاملا استاندارد به جای برشگیر های معمولی مانند نبشی ها و ناودانی ها مورد استفاده قرار گیرند

درصورتیکه قصد اطلاع از قیمت و خریدعرشه فولادی را داریدکلیک فرمایید.

کارشناسان شرکت فولادکبیر در اولین فرصت آماده پاسخگویی به مشتریان محترم میباشند.

 

گل میخ فورج سرد