• به روزرسانی: 1401/07/24
 • بازدید: 10199
دفترچه فنی سقف عرشه فولادی
اجرای سقف عرشه فولادی در یک نگاه

 یکی از مزیت های سقف عرشه فولادی، امکان نصب آن در سریع ترین زمان ممکن است. چرا که این نوع سقف، با چیدن ورق ها و پوشش دهانه ها، ورق ها با کمک یک دستگاه میخ کوب، در محل های مشخص (تیرها) ثابت شوند. سپس، می توان مرحله اجرای گل میخ و آرماتوربندی را انجام داد. بلافاصله پس از اتمام این مراحل، امکان بتن ریزی نیز فراهم می شود.

برای اجرای سقف عرشه فولادی، نیازی به شمع بندی نیست. البته اگر دهانه تا 3 متر طول داشته باشد. بنابراین، می توان چندین سقف را به صورت همزمان اجرا کرد و مراحل مربوط به اجرای این نوع سقف از جمله نصب ورق ها، نصب گل میخ ها، آرماتوربندی و بتن ریزی را به همزمان انجام داد.

در ساختمان های بلند، سرعت بالای اجرای سقف عرشه فولادی، یک مزیت بسیار مهم است. ممکن است یک ساختمان، بر اساس سقف های دیگری ساخته و طراحی شده باشد. در این صورت، برای اجرای سقف عرشه های فولادی، نیاز است که ساختمان مجددا با توجه به مشخصات فنی این نوع سقف، زیرسازی شود. در صورتی که دهانه این نوع سقف، 6 متر باشد؛ می توان بدون نیاز به شمع بندی و فقط با یک تیر فرعی، سقف را نصب نمود. البته در مواردی می توان برای عرشه های فولادی دارای دهانه بالای 3 متر، از شمع بندی موقت استفاده کرد که 1 تا 2 ردیف مورد استفاده قرار می گیرند.

اجرای سقف عرشه فولادی

اجرای سقف عرشه فولادی

اجزای مختلف در عرشه فولادی و استانداردهای مربوط به آن ها

الف) ورق فولادی  (Steel Sheet)

ورق فولادی، یکی از مهم ترین مصالح برای سقف عرشه فولادی است. از ورق های گالوانیزه دو طرفه با ضخامت 0.8 تا 1.2 میلی متر استفاده می شود. این ورق ها با روش نورد سرد و با کمک دستگاه رول فرمینگ، فرم داده می شوند. شکل این ورق ها، موجدار است.

به منظور محاسبه مشخصات هندسی مقطع، لازم است که از ضخامت پوشش گالوانیزه روی، صرف نظر کنیم. ارتفاع ذوزنقه ها (موج های روی ورق) 75 میلی متر است. حداقل عرض متوسط کنگره هایی که با بتن پر می شوند، حداقل 50 میلی متر در نظر گرفته می شود. می توان با در نظر گرفتن قوانین مربوط به شکل گیری ورق  ها، آن ها را با شکل های مختلف برای کاربری های متفاوت، شکل داد.

ورق های عرشه فولادی، باید در بخش شیبدار ورق دارای فرورفتگی و برجستگی های مختلفی باشند تا میان بتن و فولاد درگیری ایجاد شود. لازم است که در هنگام بارگیری و جابجایی ورق های عرشه فولادی، دقت کافی وجود داشته باشد تا شاهد تغییر شکل این سقف ها نباشیم.

اجزای سقف عرشه فولادی

اجزای مختلف در عرشه فولادی

ب) برشگیر (Stud Shear Connector) 

برش گیرها که با نام گل میخ نیز شناخته می شوند، می توانند برای این نوع سقف یک نقطه قوت باشند. قطر برش گیرهای استفاده شده، 20 میلی متر است. ارتفاع این برش گیرها نیز بر اساس شکل ورق ذوزنقه ای، متغیر بوده و حداقل باید 40 میلی متر باشد. نحوه اندازه گیری ارتفاع گل میخ پس از نصب، اندازه گیری ارتفاع از بالای ورق ذوزنقه ای است.

گل میخ ها با کمک یک نوع دستگاه با نام جوش قوس الکتریکی Stud Welder، به تیرهای سازه جوش داده می شوند. فرآیند جوشکاری سقف عرشه فولادی، می تواند با دو روش مستقیم روی تیر سازه ای و غیر مستقیم و روی ورق فولادی انجام شود.

قبل از شروع اجرای گل میخ ها، لازم است که یک حلقه سرامیکی روی محل جوش قرار بگیرد. در این صورت از حوضچه مذاب ایجاد شده در اثر ایجاد قوس الکتریکی، جلوگیری می شود.

اجزای سقف عرشه فولادی

اجزای مختلف در عرشه فولادی و قوانین آن ها

ج) آرماتور  (Reinforcement)

آرماتور می تواند در 4 حالت زیر استفاده شود.

 • وجود مقاومت در برابر لنگر منفی در دهانه‌های ممتد و کنسول ها
 • وجود بارهای متمرکز یا بازشوها
 • وجود آرماتور حرارتی
 • وجود مقاومت در برابر لنگر مثبت (در صورت صرف نظر از عملکرد کششی ورق فولادی)

در صورتی که آرماتوربندی با کمک میلگردهای آجدار موجود در بازار، انجام شود؛ می تواند وقت گیر باشد. اما در صورت نیاز به کاهش زمان، می توان از مش های آماده (Fabric Reinforcement) استفاده کرد. البته برای اجرای مش های آماده، نیاز به رعایت قوانین فنی سقف عرشه فولادی خواهد بود.

د) بتن ریزی سقف عرشه فولادی

یکی از معیارهای بتن ریزی سقف عرشه فولادی، مقاومت فشاری بتن است که باید از 200 تا 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع در نظر گرفته شود. تفاوت میان مقاومت فشاری بر اساس نوع بارگذاری و مشخصات دهانه، مشخص می گردد.

در زمان محاسبه مشخصات هندسی مقطع، دقت کردن به جهت کنگره های ورق فولادی نسبت به تیرهای سازه ای بسیار مهم است. در صورتی که کنگره ها بر تیرها عمود باشند، می توان از بتن زیر سطح فوقانی ورق عرشه فولادی، صرف نظر کرد.

ضخامت دال بتنی که در بالای کنگره ورق ذوزنقه ای قرار گرفته است، باید حداقل 50 میلی متر باشد. بنابراین، در صورتی که یک ورق 75 میلی متری مورد استفاده قرار دهید، ضخامت کلی برابر 125 میلی متر می شود. یکی از راهکارهایی که می تواند برای اجرای سقف عرشه فولادی با سرعت بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از بتن دارای فیبرهای پلیمری یا فولادی (Fibre Reinforced Concrete) خواهد بود. در این صورت می توان از آرماتوربندی در بخش های مختلف سقف عرشه های فولادی استفاده نکرد. اما لازم است که تمامی مراحل بتن ریزی، با دقت و بر اساس آیین نامه های مربوطه باشد.

اجزای تشکیل دهنده عرشه فولادی

آیین نامه عرشه های فولادی

 خلاصه مراحل اجرایی سقف عرشه فولادی به صورت گام به گام

 1. ابتدا اسکلت آماده AsBuilt تهیه می شود و سپس مراحل اندازه گیری و ساخت عرشه فولادی، انجام می گردد.
 2. ورق های گالوانیزه خام، با روش نورد سرد شده فرمینگ می شوند. بر اساس اندازه های مورد نیاز برش می خورند و پس از بسته بندی به محل مورد نظر ارسال خواهند شد.
 3. سقف عرشه فولادی دارای عملکرد مرکب است. به همین خاطر، اتصال اجزای این سقف با کمک برش گیرها انجام می شود. برای نصب گل میخ ها، دو تکنولوژی خاص وجود دارد.
 • در روش اول گل میخ ها با کمک برش گیرهای پرچی Shear Connectors، به تیرآهن های فرعی و اصلی دوخته خواهد شد. از این نوع گل میخ برای زمانی که امکان دسترسی به برق و استفاده از دستگاه جوش نیست، استفاده می شود.
 • روش دوم، استفاده از دستگاه Stud Welding است. در این روش، گل میخ ها با جوش القایی به تیرآهن های اصلی و فرعی جوش داده می شوند.
 1. برای اینکه ترک خوردگی و جمع شدگی در بتن وجود نداشته باشد، لازم است که از مش حرارتی یا الیاف پروپیلن استفاده کنید. شبکه آرماتور در کوچک ترین سایز، می تواند یک آرماتور مقاوم در برابر آتش سوزی باشد.
 2. در مرحله بعدی، بتن ریزی انجام می شود. این مرحله باید با نظارت مهندسین باشد. همچنین، می توان از ماله پروانه ای برای سرعت عملیات کف سازی استفاده شود. طبق استاندارد  BS1 لازم است که مقاومت فشاری بتن 28 روزه یک نمونه مکعبی، 2500 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب باشد.

جمع بندی؛ نکات فنی عرشه های فولادی

جهت دانلود فایل DWG  اتوکد فرمینگ لطفا روی همین متن کلیک فرمایید

برای مشاهده صفحه نرم افزار عرشه فولادی، کلیک کنید.