• به روزرسانی: 1396/08/06
  • بازدید: 7906
دانلودفایل DWG فرمینگ عرشه فولادی

 

 

جزییات فرمینگ ورق عرشه فولادی/ متال دک ، جهت دانلود فایل اتوکد DWG  دیتیل فرمینگ عرشه فولادی اینجا  کلیک فرمایید .

دیتایل فرم عرشه فولادی

عکس فوق فرمینگ تایوانی با (نک ) های کاملا" برجسته  گام 75 عرض مفید 94 سانتیمتر

 

دیتیل فرم ورق عرشه فولادی

عکس فوق فرمینگ تایوانی با (نک ) های کاملا" برجسته  گام 65 عرض مفید 99 سانتیمتر

جهت دانلود استانداردورق های گالوانیزه عرشه فولادی روی همین متن کلیک فرمایید 

پیشنهاد میشود روی این متن کلیک نموده و  از صفحه بهینه سازی و طراحی اقتصادی سقف عرشه فولادی بازدید فرمایید .

مباحث فنی :
روش‌های طراحی سقف عرشه فولادی
     اصولا دو روش کلی بای طراحی این نوع سقف وجود دارد
الف) ورق فولادی بعنوان قالب ماندگار (Permanet Shuttering )
ب) ورق فولادی بعنوان المان کششی ( Tensile Component )

     روش سوم دیگری نیز وجود دارد؛ که طراحی براساس نتایج بدست آمده از یک سری آزمایش‌های استاندارد انجام می‌پذیرد که این امر مستلزم ساخت نمونه‌هایی با دقت بالا و سپس انجام آزمایش‌های مذکور با شویه و الگوریتم خاص خود و در نهایت گرفتن خروجی‌های قابل استفاده از آنهاست.
الف ) ورق فولادی بعنوان قالب ماندگار
     در این روش طراحی، از قابلیت مقاومت کششی ورق فولادی در مقطع صرف‌نظر می‌کنند، به عبارت دیگر به ورق فولادی به عنوان یک قالب نگاه می‌کنند که می‌بایست قادر به تحمل بارهای زنده (ابزار و نفرات) موجود تا مرحله بتن‌ریزی همچنین وزن بتن خیس و خشک باشد که البته پس از گیرش بتن نیازی به دکفراژ ندارد و تا پایان عمر ساختمان باقی خواهد ماند. در این حالت در واقع از عملکرد Contribution سازه‌ای ورق فولادی چشم‌پوشی شده و سقف به عنوان یک دال بتنی مسلح در نظر گرفته می‌شود این نحوه طراحی، موجب می‌شود مقدار آرماتور محاسباتی مقطع بیشتر شود چرا که می‌بایست به جای ورق فولادی نیز در تحمل کشش مقطع شرکت نمایند. طراحان در این حالت، معمولاً این آرماتورهای کششی را درکف کنگره‌ها قرار داده و آنها را آرماتورهای طولی Longitudinal Reinforcement می‌نامند .

ب) ورق فولادی بعنوان المان کششی
     در این روش ورق فولادی به عنوان اِلمان کششی مقطع در نظر گرفته می‌شود و مقطع حاصله بصورت مرکب  Compositeعمل می‌کند در واقع در این حالت درگیری بتن و ورق فولادی به اندازه‌ای کافی است که در حین مقاومت در برابر لنگرها و برش‌های موجود با یکدیگر عمل کرده و دچار لغزش نسبت به هم نمی‌شوند. طراحی با استفاده از این فرضیات اقتصادی‌ترین حالت این سقف را به دست می‌دهد چرا که موجب کاهش آرماتور محاسباتی مقطع خواهد شد. هر چند در نظر گرفتن درستی این فرضیات منوط به داشتن اطلاعات دقیق از مشخصات هندسی ورق و رفتار مشترک    Interaction  بتن و ورق فولادی می‌باشد.

در محاسبات مربوط به عرشه فولادی موارد ذیل مد نظر قرار بگیرد:

- با توجه به بحث ممان اینرسی، حجم بتون مصرفی و وزن سقف اقتصادی‌ترین حالت برش و خم ورق تعیین می‌گردد. عرشه به عنوان فولاد در مقطع بتن آرمه عمل می کند.

- نسبت به تعیین محل تارخنثی و معادله تعادل مربوطه و حدس اولیه ضخامت مناسب ورق اقدام می‌شود. نکته قابل ذکر اینکه بعلت شکل مقطع تمام ضخامت داخلی به طور کامل پر نشده که حجم آن در حدود 49درصد می‌باشد که این مساله در محاسبه فولاد و عرشه و وضعیت باربری آن تعیین کننده می‌باشد.

- پس از در نظر گرفتن میزان بتن روی عرشه وزن بتن سازه‌ای قابل محاسبه خواهد بود و برحسب اینکه عرشه از روی تکیه‌گاه بطور پیوسته عبور می‌کند و یا بالعکس در زمان گیرش اولیه بتن حداکثر تنشها و خیزها محاسبه می‌گردد (حداکثر تنش فشاری به  fy0.6 و حداکثر تنش کششی به 0.2 fy و حداکثر خیز به L/180 محدود می‌گردد).

 - در صورت مناسب بودن این موارد ضخامت در سعی اولیه مورد تایید بوده و در غیر اینصورت باید افزایش یافته و مجددا موارد فوق کنترل گردد.

 - کنترل بار ناشی از وزن کارگران در زمان بتن‌ریزی ( اعمال بار 120کبلوگرم متمرکز در وسط دهانه) حتما مدنظر قرار خواهد گرفت).

 - در مرحله بعد کنترل حداکثر فولاد مجاز مقطع (ρmax = 0.025) می‌باشد که در صورت نیاز ارتفاع بتن را افزایش می‌دهیم. سپس بارگذاری سقف و محاسبه عرشه بعد از گیرش بتن خواهد بود، یعنی پس از تعیین بار مرده و زنده سقف و استفاده از ترکیبات بارگذاری 1.7LL + 1.4DL و محاسبه ممان مقاوم مقطع بتونی، نسبت ممان مقاوم عرشه به ممان وارده با نسبتی بزرگتر از یک باشد. در نهایت کنترل خیز عرشه بعد از گیرش بتن شامل خیر ناشی از بارهای زنده بصورت کوتاه مدت خیز ناشی از بارهای مرده بعد از گیرش بتن در دراز مدت و مجموع آنها می باشد. لازم به ذکر است کنترل حداقل پوشش روی دال بتنی با توجه به مدت زمان آتش سوزی به میزان حداقل 900 دقیقه انجام می‌گردد.

 

درصورتیکه قصد اطلاع از قیمت و خریدورق عرشه فولادی را داریدکلیک فرمایید.

کارشناسان شرکت فولادکبیر در اولین فرصت آماده پاسخگویی به مشتریان محترم میباشند.

 

اتوکدعرشه فولادی