• به روزرسانی: 1400/03/24
  • بازدید: 3150
ورق رنگ کوره ای الکترواستاتیک

ورق رنگ کوره ای، ورق گالوانیزه ای است که با کمک یک رنگ مخصوص پودری الکترواستاتیک که روی ورق قرار می گیرد، تولید می شود. این ورق ها می توانند با کمک روش الکترواستاتیک و با رنگ پاششی پودری و کوره ای، تولید گردند. ورق رنگ کوره ای، دوام بسیار خوبی را از آن خودش کرده است و می تواند برای مناطق پررطوبت، باران خیز و دارای آفتاب شدید، بسیار گزینه خوبی محسوب شود. می توان میزان UV و همچنین، ضخامت روی ورق ها را با کمک این نوع روش رنگ، افزایش داد تا دوام ورق نیز افزایش پیدا کند.

خدمات مربوط به اجرای رنگ کوره ای معمولا روی ورق گالوانیزه سینوسی، ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای، گالوانیزه شادولاین و فلشینگ های نما، انجام می شود. می توان این روش رنگ ورق ها را به صورت یک طرفه و یا دو طرفه، بسته به نظر مشتری به اجرا در آورد.

ورق رنگ کوره ای الکترواستاتیک

ورق رنگ کوره ای الکترواستاتیک

تاریخچه رنگ پودری

در ابتدای دهه 50 میلادی در آمریکا، برای اولین بار پوشش های پودری ظهور پیدا کردند. در این زمان، رنگ های پودری فقط با کمک بستر سیال، مورد استفاده قرار می گرفتند. در این روش، قطعه تا دمای مشخصی داغ می شد و پس از آن داخل حمامی که دارای پودرهای معلق بودند، فرو برده می شد تا یک لایه ضخیم از رنگ پودری روی قطعه مورد نظر ایجاد شود.

در همان سال 50 میلادی، تکنیک الکترواستاتیک برای رنگ آمیزی با رنگ های پودری توسط کمپانی شل در انگلستان روی کار آمد. از سال 1962، این تکنیک مورد استفاده قرار گرفت و توانست که طی 10 سال رشد بسیار زیادی پیدا کند. اگرچه این نوع روش برای رنگ کردن ورق در خاور دور، مورد طرفدار قرار گرفت؛ اما در آمریکا و اروپا به دلیل بالا بودن قیمت این روش، از آن استفاده نمی کنند.

 

 

 

رنگ کوره ای پودری (الکترو استاتیک) چیست

رنگ پودری حاوی ذرات ریز و خشک رزین با رنگدانه های انتخابی مشتری است. پودر رزین، با کمک یک تپانچه پاششی مانند یک پیستوله پاشش رنگ اعمال می شود. فقط باید در نظر داشت که تپانچه پاشش و ذرات رزین حاوی شارژ الکترواستاتیکی می باشند.

هنگامی که ذرات رزین به سطح قطعه مورد نظر پاشش می شوند، ذرات به فلز می چسبند. چرا که قطعه به ارت زمین وصل شده است و می تواند ذرات را مانند آهن ربا، به خودش جذب کند. ذراتی که به سطح فلز چسبیده اند، در دمای 200 درجه سانتی گراد در کوره پخت می شوند. بنابراین، رزین ها ذوب می شوند و روی سطح فلز جوش می گردند تا یک سطح یکدست، ضخیم و مقاوم ایجاد شود. در نتیجه، سطح کار زیبا، براق و با مقاومت بسیار عالی خواهد بود. همچنین، مقاومت این روش رنگ در مقابل مواد شیمیایی، خراش، پوسته شدن بسیار بیشتر از رنگ های پایه حلال است (3 برابر بیشتر).

ورق رنگ کوره ای پودری

ورق رنگ پودری چیست؟

مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک

  • حفظ سلامت محیط زیست در مقابل آلاینده ها به دلیل حذف کامل حلال ها و ضایعات مصرفی
  • مقاومت و طول عمر بسیار بالا
  • استحکام بالا و بدون تغییر شکل و حالت در مقابل شرایط جوی مختلف
  • پوشش دهی فوق العاده خوب و ایجاد ضخامت یکنواخت در تمامی نواحی سطح ورق
  • دارای خاصیت نفوذپذیری در نقاط یک قابل دسترس مانند لبه ها و گوشه ها
  • امکان انجام فعالیت های مختلف مکانیکی پس از رنگ کردن
  • بدون آسیب به سلامت افرادی که در تماس با رنگ های پودری هستند.
  • با کمک این روش، می توان با هر ضخامتی اقدام به تولید ورق و رنگ آمیزی آن کرد.

پروسه رنگ کاری قطعات فلزی و استانداردهای موجود

برای رنگ کاری و حفاظت از ورق های رنگ شده در مقابل زنگ زدگی، نیاز است که آزمون سالت اسپری انجام شود. در این آزمون و دستورالعمل های رنگ کاری، افزایش چسبندگی رنگ، پوشش مناسب روی سطح فلزی و ... بررسی می شوند. طبق این استانداردها، لازم است که قطعات فلزی قبل از رنگ آمیزی شدن، چربی زدایی، زنگ زدایی و فسفاته شوند. سپس، یک لایه آستر به عنوان زیرساز روی قطعه قرار می گیرد.

پس از اینکه رنگ آمیزی قطعه انجام شد، آزمون های مورد نظر بررسی می شوند که یکی از مهم ترین این آزمون ها سالت اسپری است. این آزمون، می توان برای آزمایش میزان خوردگی فلزات رنگ خورده، مورد استفاده قرار گیرد. پوشش و رنگ روی قطعات فلزی، باعث ایجاد مقاومت در برابر خوردگی می شود. برای اینکه مقاومت قطعات بررسی شوند، لازم است که آن ها را در محلول آب و نمک قرار دهیم تا تاثیرگذاری رطوبت و مواد را روی قطعه بررسی نماییم.

مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک برای ورق گالوانیزه

مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک برای ورق گالوانیزه

دمای پخت ورق رنگ کوره ای

رنگ های پودری دارای زمان و دمای پخت متفاوتی هستند و لازم است که مطابق با دستور کارخانه، از آن ها استفاده شود. معمولا یک زمان 10 الی 18 دقیقه‌ای برای پخت ورق رنگ کوره ای در دمای 185 تا 230 درجه سانتی گراد یاز است. برای رنگ های روشن، از دمای پایین تر و زمان بیشتر استفاده می کنند، اما برای رنگ های تیره از دمای بالا و زمان کمتر استفاده خواهند کرد.

پس از اینکه رنگ پودری روی ورق پاشیده شد، لازم است که ورق در کوره قرار بگیرند و در دمای بیش از 200 درجه سانتی گراد پخته شود. این سبک رنگ آمیزی مقاومت بسیار بالایی را در برابر شرایط جوی و نور خورشید دارد.

ضخامت پوشش رنگ کوره ای

 

بسته به درخواست مشتری، بهتر است که ضخامت رنگ ورق رنگ کوره ای 20 میکرون الی 120 میکرون باشد.

قیمت ورق رنگ کوره ای

برای تعیین قیمت ورق رنگ کوره ای الکترواستاتیک، لازم است که ابتدا قیمت ورق فولادی تعیین شود. سپس، هزینه مربوط به رنگ منتخب مشتری به هزینه خرید ورق فولادی اضافه می شود. ورق های گالوانیزه ای که برای رنگ کوره ای خریداری می شوند، به صورت وزنی قابل خریداری اند.