• به روزرسانی: 1400/02/22
  • بازدید: 691
میلگردچیست

میلگرد چیست؟ 

 ساختمان سازی امروزی را به هیچ وجه نمی توان با ساخت ساختمان به صورت سنتی در گذشته مقایسه نمود. امروزه به ویژه در نقاطی که خطر لرزه ‌خیزی بالایی قرار دارند، یا به طور دقیق تر در نزدیکی محل گسل های پوسته زمین، حساسیت فراوانی در زمینه مقاوم سازی ساختمان ها اعمال می شود و بدون رعایت ضوابط امکان ساخت ساختمان وجود ندارد. شرایط کشور ما نیز به همین صورت است و بسیاری از از نقاط کشورمان علی الخصوص مناطقی همچون کلانشهر تهران روی کمربند زلزله قرار دارند.  از این رو آیین نامه های فراوانی در زمینه ساختمان سازی برای تولید ساختمان های مقاوم در برابر زلزله مانند آیین نامه ۲۸۰۰ طراحی شده و ساختمان های بتنی و فولادی حتماً باید با در نظر گرفتن نکات مندرج در این آیین نامه ها و بر اساس ضوابط مهندسی ساخته شوند. در ساختمان های بتنی که در واقع ساختمان های بتن مسلح هستند، مسلح شدن بتن توسط میلگرد ها صورت می گیرد که باعث ایجاد مقاومت سازه در برابر نیروهای زلزله می شود. میلگرد یا آرماتور، فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد می‌باشد و فولاد آرماتور نامیده می‌شود. البته در موارد خاصی از فولاد ساختمانی نظیر نیمرخ‌های شکل، ناودانی و یا قوطی نیز برای مسلح کردن بتن استفاده می‌شود . آج در میلگرد به منظور درگیرکردن فولاد در بتن است بدین منظور آج در میلگرد به صورت مارپیچ و با عمق استاندارد ایجاد می‌شود تا بتواند سطح درگیری میلگرد و بتن بالا رود.

معرفی میلگرد و نقش آن در بتن مسلح

به طور کلی در سطح جامعه اکثر مردم کم و بیش نام میلگرد را شنیده اند و و آن را به عنوان نوعی از مصالح به کار رفته در ساختمان سازی مقاوم به حساب می آورد. اما اگر به طور تخصصی تر بخواهیم به معرفی میلگرد و نقش آن در بتن مسلح بپردازیم، باید گفت در ساختمان سازی امروزی از پی و شالوده تا کف سازی ستون های ساختمان در همه موارد از میلگرد استفاده می ‌شود و به بالابردن مقاومت ساختمان کمک می نماید. به صورت دقیق تر میلگردها میله های فولادی ساخته شده در سایزهای مختلف هستند که در هنگام بتن ریزی در میان بتن ها قرار گرفته و و ایجاد سازه های بتن مسلح را می نمایند. بتن به خودی خود در برابر نیروهای فشاری وارده مقاومت فوق العاده مناسبی دارد. اما در برابر نیروهای کششی و چرخشی نقطه ضعف داشته و همین ضعف بتن می تواند باعث فروپاشی سازه شود. به همین جهت است که با قرار دادن میلگردها در هنگام  بتن ریزی و ایجاد بتن مسلح یا Armoured Concrete مقاومت بتن را در برابر نیروهای کششی و چرخشی بالا می برند. در هنگام زلزله معمولا نیروهای کششی و چرخشی نیز به سازه ها اعمال می شوند و در صورتی که بتن توسط میلگرد، مسلح نشده باشد نمی تواند در برابر زلزله مقاومت مناسبی داشته باشد و به همین جهت ساختمان هایی که بر اساس اصول مهندسی زلزله مقاوم سازی می شوند حتما بتن های به کار رفته در آنها آنها توسط میلگرد مسلح شده است. همچنین استفاده از میلگرد در کاهش ضخامت سازه بتنی نیز موثر است و وقتی از میلگرد ها درون بتن استفاده می شود به علت استحکام زیادی که به سازه می دهد، نیاز نیست ضخامت سازه بتنی زیاد در نظر گرفته شود. 

تاریخچه استفاده از میلگرد در سازه های بتنی

جوزف لوییس در سال ۱۸۰۰ میلادی اولین فردی بود که متوجه شد در صورت افزودن میله های فولادی با ضخامت کم به بتن، امکان بالا بردن مقاومت آن در برابر نیروهای کششی وارده بسیار بالا می رود و سازه بتن مسلح حاصله در برابر نیروهای کششی و همزمان نیروهای فشاری مقاومت چشمگیری از خود نشان می ‌دهد.به تدریج شرکت های ساختمانی نیز تصمیم گرفتند این روش را در ساختمان سازی مورد استفاده قرار دهند. همچنان استانداردی برای تولید میلگرد برای استفاده در سازه های بتن مسلح وجود نداشت، تا اینکه در سال ۱۸۷۸ میلادی نخستین استاندارد ساخت میله های فولادی ارائه شد و از این به بعد هم زمان با استقبال روز افزون استفاده از از میلگرد در بتن، استانداردهای تولید آن نیز به تدریج بهبود پیدا کرد.

انواع میلگردها از نظر شکل

میلگردهایی که به هدف تقویت بتن مورد استفاده قرار می گیرد، عیارهای فولادی مختلفی داشته و از نظر شکل نیز به سه دسته تقسیم می شوند، که عبارتند از : میلگردهای ساده، میلگردهای آجدار و میلگردهای آجدار پیچیده (کلاف). اما هر یک از انواع میلگردها ویژگی ها و نقاط قوت و ضعف مخصوص خود را دارند که بر این اساس در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین میلگرد ها در وزن ها و اندازه های مختلف تولید می شوند که این وزن و سایز بر قیمت نهایی میلگرد نیز تاثیر می گذارد. برای محاسبه وزن میلگرد ها میتوانید صفحه محاسبه وزن میلگرد را مشاهده کنید. به طور معمول برای بتن ریزی و در واقع ساخت سازه های بتن مسلح از میلگردهای آجدار استفاده می شود. زیرا میلگردهای آجدار دارای خاصیت مقاومت بیشتر در برابر خمش و شکستگی هستند و بتن روی آن ها بهتر نشسته و استحکام بیشتری پیدا می ‌کند.

میلگردهای ساده

میلگردهای ساده همانطور که از نامشان پیداست سطحی کاملاً صاف و یکنواخت دارند و در سایزهای 6 تا ۵۰ میلیمتر برای کاربردهای مختلف در صنعت ساختمان تولید می شوند. از اصلی ترین کاربردهای میلگردهای فولادی ساده استفاده از آنها در درز انقباض برای خیابان ها و فرودگاه ها می باشد که برای جلوگیری از جمع شدگی و ترک خوردگی بتن به کار می رود. مکانیزم کار بدین صورت است که درزهای انقباض را در فواصل معین در میان بتن ها جایگذاری می کنند تا از ایجاد ترک خوردگی در بتن جلوگیری شود. میلگردهای فولادی ساده به راحتی و بدون صرف انرژی زیاد خم شده و و بدون اینکه به ساختار آن ها صدمه ای وارد شود به راحتی برش داده می شوند. با در نظر گرفتن ویژگی های این نوع میلگرد استفاده از آنها در سازه های سنگین ساختمانی و سازه هایی همچون پل ‌ها به هیچ وجه توجیه منطقی ندارد و نباید صورت گیرد. زیرا بعلت فشار بالا امکان جداشدگی این گونه میلگردها از بتن وجود دارد و به هیچ وجه این میلگردها نمی‌توانند اتصال محکمی با بتن ایجاد کنند.

میلگردهای آجدار

نام این نوع میلگرد نیز نشان ‌دهنده ویژگی‌ های آن است و این میلگردهای فولادی دارای مقاطع سطحی زبر و آجدار هستند، به همین دلیل به راحتی درون بتن اتصال مطلوب ایجاد کرده و و احتمال جداشدگی آنها از بتن بسیار ناچیز است. میلگردهای آجدار در مقاطع ۶ الی ۵۰ میلیمتر تولید می ‌شوند و خود این میلگردها به دو دسته میلگردهای آجدار ترمودینامیکی و میلگردهای آجدار مقاومت بالا تقسیم بندی می شوند. هر یک از این دو نوع میلگرد آجدار ویژگی های خاصی دارند و در صورت به کار رفتن در بتن می توانند مزیت هایی را ایجاد کنند.

میلگردهای آجدار ترمودینامیکی

این دسته از میلگردهای آجدار در فرآیند تولید با دمای بسیار بالا به دست آمده اند و بتن هایی که با استفاده از این میلگردها مسلح می ‌شوند دارای مقاومت بسیار بالایی خواهد بود . اصلی ‌ترین ویژگی‌ های میلگردهای آجدار ترمودینامیکی، استحکام، جوش پذیری، خمش پذیری، انعطاف پذیری و داشتن مقاومت بسیار بالا نسبت به زنگ زدگی، دمای بالا و نیروی زلزله می باشد. همچنین این دسته از میلگردهای آجدار دارای بالاترین سطح از استاندارد های بین المللی تولید میلگرد هستند.

 میلگردهای آجدار مقاومت بالا

این دسته از میلگرد آجدار سطوحی دارای عاج های مارپیچی و پیچیده هستند و در مقاطع ۴ الی ۵۰ میلیمتر تولید و بازار ارائه می شوند. این میلگردها دارای خاصیت جوش پذیری صددرصد بوده و برای ساخت انواع ساختمان ها از جمله سازه های صنعتی، تجاری و حتی پلها به خوبی قابل استفاده هستند. دلیل وجود خاصیت جوش پذیری بالا در این نوع میلگردهای آجدار سطح پایین کربن در فولاد به کار رفته در تولید آنهاست که موجب می شود علاوه بر این دارای انعطاف پذیری بسیار مناسبی نیز باشند. در صورتی که این نوع میلگرد ها برای مسلح کردن بتن به کار روند بتن مسلح حاصل خاصیت خمشی بسیار بالایی پیدا می کند که در عین استحکام زیاد کار با آن نیز ساده است.

انواع آرماتور  بر اساس استاندارد و آنالیز قدیمی:

  • آرماتور A1
  • آرماتور A2
  • آرماتور A3
  • آرماتور A4

انواع آرماتور  بر اساس استاندارد و آنالیز کنونی:

  • آرماتور ساده ۲۴۰ (میلگرد ساده)
  • آرماتور آجدار ۳۴۰ (میلگرد آجدار مارپیچ)
  • آرماتور آجدار ۴۰۰ (میلگرد آجدار جناقی)
  • آرماتور آجدار ۵۰۰ (میلگرد آجدار مرکب)

آرماتور راستا: جهت بالا بردن مقاومت کششی بتن

خاموت: جهت ممانعت از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و ممانعت از گسترش ترک

سنجاقک: به منظور تقویت مقاومت برشی خاموت ها و اتصال کامل میان میل گردهای طولی و خاموت

خرک : به منظور قرار دادن دو شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی مشخص درون قالب

رکابی : به منظور در راستا حفظ کردن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها   

 آرماتور ادکا : به منظور تحمل لنگرهای منفی در تکیه گاه های تیر و برای تحمل نیروهای برشی

انواع میلگردها از نظر مقاومت

به طور کلی در دسته بندی انواع میلگردها از نظر مقاومت، می توان به شش دسته اصلی اشاره نمود، که عبارتند از: میلگرد اروپایی، میلگرد فولاد کربن، میلگرد اپوکسی پوشش داده شده، میلگرد گالوانیزه، میلگرد فایبرگلاس لیمر یا GFRP، و میلگرد فولاد ضد زنگ که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند و یک به یک به آن ها اشاره خواهیم نمود:

میلگرد اروپایی:

این نوع میلگردها عمدتاً از منگنز تهیه می شوند و به علت ویژگی های فیزیکی که دارند در مناطق زلزله خیز و همچنین سازه هایی که در آن ها نیاز به ساختار یکپارچه وجود دارد، استفاده از آنها مناسب نیست.

میلگرد فولاد کربن:

این نوع میلگرد، متداول ترین نوع میلگرد است که که در برابر رطوبت مقاومت زیادی ندارد و معمولاً دچار زنگ زدگی میشود و به هیچ وجه برای استفاده در مناطقی که رطوبت بالایی دارند، گزینه مناسبی به شمار نمی رود. نام دیگر این نوع میلگرد، میلگرد نوار سیاه می باشد.

میلگرد اپوکسی پوشش داده شده:

این نوع میلگردها همان میلگردهای فولاد کربن هستند که به علت اینکه با اپوکسی پوشش داده شده اند ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر آنها در برابر زنگ زدگی مقاومت دارند. باید در نظر داشت که لایه اپوکسی پوشش داده شده روی این نوع میلگردها بسیار ظریف است و اگر به این لایه سطحی آسیبی وارد شود، مقاومت آن در برابر زنگ زدگی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

 میلگرد گالوانیزه:

در تولید این دسته از میلگردها، فولادی که توسط لایه ای از روی پوشیده شده و در اصطلاح گالوانیزه شده است به کار می رود.اگر چه مقاومت این نوع میلگرد در برابر زنگ زدگی فقط ۴۰ برابر بیش از میلگرد فولاد کربن است، اما به علت اینکه پوشش محافظ آن گالوانیزه بوده و در برابر آسیب، مقاومت بسیار بیشتری نسبت به میلگردهای پوشش داده شده با اپوکسی دارد، کاربردی تر بوده و دارای قیمت بالاتری نیز نسبت به میلگرد های اپوکسی پوشش داده شده دارد.

میلگرد فایبرگلاس لیمر یا GFRP:

فایبرگلاس لیمر یا GFRP یک نوع کامپوزیت مانند فیبر کربن است که خواص بی نظیری برای تقویت بتن دارد. میلگرد ساخته شده از این کامپوزیت در برابر زنگ زدگی دارای مقاومت فوق العاده بوده و از میلگردهای فولادی مرسوم سبکتر نیز می باشد. اما قیمت آن بسیار بیشتر بوده و به همین جهت در بسیاری از موارد از نظر اقتصادی استفاده از آن توجیه پذیر نیست.

 میلگرد فولاد ضد زنگ:

این نوع میلگردها را می‌ توان بهترین تقویت کننده بتن نامید که در اکثر پروژه های ساختمانی قابل استفاده هستند و البته بیشترین قیمت را نیز در میان میلگردهای مختلف ذکر شده دارند. اما به علت ویژگی هایی که دارند استفاده از آنها دارای توجیه محسوب می شود. مقاومت فولاد ضد زنگ نسبت به میلگرد سیاه ۱۵۰۰ برابر بیشتر است که همین مورد اصلی ترین مزیت این نوع میلگرد به حساب می آید. همچنین در هنگام استفاده در کارگاه به راحتی می توان این نوع میلگرد را خم نمود.

محاسبه میزان میلگرد لازم در پروژه ساختمانی

به طور معمول در پروژه های ساختمانی میزان میلگرد مورد نیاز بر اساس طول محاسبه می شود. در حالی که در هنگام فروش میزان ارائه شده بر اساس وزن اندازه گیری شده و قیمت محاسبه می شود. قیمت روز میلگرد ها بر اساس وزن فولاد به کار رفته در انها محاسبه میشود این کار بر اساس فرمول های دقیق محاسبه وزن میلگرد تعیین می شود. با در نظر داشتن میزان فولاد به کار برده شده در آن ها برای تعیین وزن دقیق میلگرد میتوان محاسبه را انجام داد. در پروژه ساختمانی باید فرمول محاسبه وزن میلگرد ها بر اساس مقیاس طول مبنای عمل قرار گیرد. به طور معمول دو روش اصلی برای محاسبه میلگرد مورد نیاز ساختمان و در نتیجه قیمت میلگرد وجود دارد. که یکی را به نام روش محاسبه کلی و دیگری را به نام روش محاسبه دقیق بر اساس متراژ مورد نیاز می‌شناسیم.

روش محاسبه کلی میزان میلگرد مورد نیاز

در این روش برای هر مترمربع زیربنای ساختمانی بین ۴۰ تا ۶۰ کیلوگرم میلگرد در نظر گرفته می شود که البته این روش به هیچ وجه روش دقیقی نیست و و موجب می شود که میزان هدر رفتن میلگرد در پروژه های ساختمانی بالا رود. طبیعتا هزینه ‌های وارده به کارفرما نیز در این روش محاسبه وزن میلگرد مورد نیاز افزایش پیدا می کند. از این رو در متره و برآورد دقیق ساختمان ها به هیچ وجه این روش را مورد استفاده قرار نمی دهند.

روش محاسبه دقیق وزن و قیمت میلگرد مورد نیاز

در این روش که روش مرسوم و مورد قبول برای داشتن یک متر و برآورد دقیق پروژه های ساختمانی به شمار می رود، وزن میلگرد مورد نیاز با استفاده از جداول تخصصی از جمله جدول لیستوفر و جدول اشتایل مورد محاسبه قرار می‌ گیرد.

بر این اساس فرمول دقیق محاسبه میلگرد مورد نیاز ساختمان به شرح زیر است:

W = D²L / 162

در این فرمول پارامتر W نماد وزن میلگرد، پارامتر ‏d  نشان دهنده قطر میلگرد و پارامتر L نمادی از طول میلگرد می باشد.

با استفاده از این فرمول می ‌توان میزان وزن میلگرد مورد نیاز را بر حسب کیلوگرم محاسبه کرد و بر این اساس به محاسبه قیمت میلگرد نیز پرداخت.

البته لازم است قطر هر شاخه میلگرد در در این فرمول به میلی متر وارد شود.با ذکر یک مثال به صورت عملی این مقوله را تبیین می نماییم. برای محاسبه وزن ۶۰ متر میلگرد با قطر ۱۲ میلیمتر، بدین گونه عمل می شود:

W = D²L / 162 =  12²X 60 / 162 = 53 Kg

آشنایی با پارامترهای میلگرد با کیفیت

میلگردها در انواع مختلفی از نظر پارامترهای مختلف تولید شده و به بازار ارائه می شوند.

به عنوان مثال اگر بخواهیم میلگردها را از نظر جنس طبقه بندی کنیم به انواع مختلفی از جمله: میلگرد گالوانیزه، میلگرد روکش اپوکسی، میلگرد فایبرگلاس، میلگرد فولاد ضد زنگ، میلگرد فولاد اروپایی با آلیاژ کربن، منگنز و غیره، و میلگرد فولاد کربن یا همان میلگرد سیاه معمولی طبقه بندی می شوند. از نظر شکل ظاهری نیز میلگرد ها به دو دسته اصلی میلگرد ساده و میلگرد آجدار طبقه بندی می شوند. البته دسته ی میلگردهای آجدار پیچیده نیز در برخی دسته بندی ها تعریف می شود.. طبیعتاً به علت کارایی بهتری که در صنعت ساختمان و در هنگام قرار گرفتن در داخل بتن دارد، میلگرد آجدار مصرف بسیار بیشتری نسب به میلگرد ساده دارد. از نظر استاندارد تولید نیز در صورتی که استانداردهای روسی را ملاک عمل قرار دهیم. میلگردها به چهار دسته اصلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از: میلگرد A1 (S240)، میلگرد A2 (S340)، میلگرد A3 (S400) و میلگرد A4 (S500). این میلگردها هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب تر هستند و البته در کیفیت های مختلفی در بازار ارائه می شوند. بدون داشتن آشنایی با پارامترهای میلگرد با کیفیت نمی توان نوع مناسبی از آن ها را تهیه نموده و در پروژه ساختمانی به کار برد.

چرا باید از میلگرد استفاده کرد

قبل از آشنایی با پارامترهای میلگرد با کیفیت و قیمت میلگرد باید مجددا در مورد این موضوع اندیشید که چرا در ساختمان سازی از میلگرد استفاده می شود؟پاسخ به این سوال به نوع کاربرد میلگرد در ساختمان بر می‌ گردد که معمولاً در داخل بتن استفاده قرار می گیرد. می ‌دانیم که مقاومت فشاری بتن به صورت ذاتی بسیار بالا بوده و نیروی فوق العاده زیادی برای خرد کردن بتن مورد نیاز است. اما ضعف بتن در مقابل نیروهای کششی و پیچشی است که مقاومت آن در برابر این نیروها نسبتا پایین می باشد . به همین دلیل برای افزایش استحکام سازه های بتنی در برابر نیروهای کششی و پیچشی وارده، از میلگردهای آجدار در درون آن ها استفاده می شود و به قول معروف بتن برای مقابله با این نیروها مسلح می شود. طبیعتاً هر چه میلگرد مورد استفاده به شکل بهتری با بتن اتصال برقرار نموده و از نظر جنس خود میلگرد نیز شرایطی داشته باشد در نهایت مقاومت کششی و پیچشی بتن مسلح را بالاتر ببرد، میلگرد فوق میلگردی با کیفیت بهتر می باشد.

نحوه انتخاب میلگرد مناسب

نکته دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که میلگردهایی که درصد کربن بیشتری در  آلیاژ خود دارند تردتر و شکننده تر هستند و و نباید در عملیات زاویه سازی که با تغییر شکل دادن آن ‌ها همراه است مورد استفاده قرار گیرند. زیرا تغییر شکل و جوشکاری که روی این محصولات انجام می ‌شود، می‌تواند منجر به شکسته شدن شاخه ی میلگرد شده و به کارفرما خسارت مالی وارد گردد. با در نظر گرفتن کاربردی که برای میلگرد در قسمت های مختلف در نظر گرفته می شود، باید میلگرد انتخاب شود. میلگردها باید با نیاز آن کاربری برای مصرف انتخاب گردد . که استحکام کششی و پیچشی مورد نظر برای شرایط مذکور در آن بخش مورد نظر از ساختمان را تامین نماید. از این رو بدون آشنایی کامل با ویژگی های میلگردها نمی توان انتخابی درست و اقتصادی در پروژه انجام داد.

میلگردآجدار

میلگرد نرمال چیست؟

 شاخه های فابریک ۱۲ متری هستند و به شاخه های زیر ۱۲ متر اصطلاحا میلگرد نرمال گفته می شود.طول میلگرد نرمال می تواند از ۱ تا ۱۱٫۹ متر باشد.بسته به موارد استفاده ,میلگرد نرمال در سایز های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد.میلگرد های نرمال در سایز ها ی پایین ۸ و۱۰ و ۱۲ در ساخت انواع خاموت مورد استفاده قرار می گیرند در حالیکه میلگرد های سایز بالا مانند ۲۵ و ۲۲ و ۲۰ بعضا برای ساخت بولت و تیرچه و یا آرماتورهای طولی مورد استفاده قرار می گیرند.میلگرد قزوین جز میلگرد هایی است که بین ۱۰ تا ۲۰ درصد نرمال دارد. در حالی که میلگرد کارخانه هایی مانند ذوب اهن نرمال نداشته و در صورت نیاز مصرف کننده , میلگرد نرمال کارخانه هایی چون ذوب اهن به صورت جداگانه به فروش می رسد.

قیمت میلگرد

بررسی تفاوت میلگرد و آرماتور

خیلی از مواقع مشاهده می کنیم که دو مفهوم میلگرد و آرماتور را به یکدیگر استفاده میکنند. اما پس از خواندن این مطلب مشاهده می کنیم که میلگرد و آرماتور دو مفهوم کاملا جداگانه ای داشته و نمی توان آن ها را با به جای یکدیگر به کار برد. در ادامه به بررسی تفاوت میلگرد و آرماتور می پردازیم.اگر به واژه نامه  فرهنگ لغت مصالح ساختمان سازی نگاه بیندازیم میلگرد را rabar و آرماتور را reinforcement rabar تعریف کرده است.زمانی که ما هنوز از میلگرد در صفحات بتنی استفاده نکرده ایم و میلگردها را به یکدیگر متصل نکرده ایم به آن میلگرد می گوییم.اما زمانی که میگردها خم و برش می شوند و مطابق با نقشه های ساختمانی توسط سیم ها بسته می شوند و سپس در بتن قرار می گیرند دیگر به آن میلگرد نمی گویند و نام آن آرماتور می شود.پس به فولادی در بتن ارمه یا بتن مسلح قرار می گیرد آرماتور نام دارد که خود آرماتور از میلگرد ساخته می شود.از این رو چنانچه میلگرد هنوز به شکل مصالح است و هیچ خمش و برشی روی آن ایجاد نشده است نمی توان نام آرماتور را به آن داد. یا برعکس. به میلگردهای بسته شده که آماده ی قرارگیری در بتن هستند نمی توان میلگرد گفت و نام اصلی آن آرماتور می باشد.

جهت اگاهی از قیمت روزانه میلگرد آجدار از مبادی و کارخانجات معتبر کلیک فرمایید.