• به روزرسانی: 1398/05/09
 • بازدید: 6604
کف سازی صنعتی

  

اجرای انواع کفسازی و بتن ماله پروانه ای مجموعه شرکتهای کبیر(سهامی خاص)

روش اجرای کفسازی های صنعتی سوله ها 

بتن اکسپوز یا کفسازی چیست:

اجرای بتن سخت یا بتن رنگی و اپوکسی یا ارملات و پوشش های رزینی با استفاده از ماله پروانه ای (ماله موتوری) برای کف‌سازی و نازک‌کاری فضاهای بزرگ صنعتی و یا سطوحی که تردد وسایل نقلیه در آن وجود دارد در پارکینگ‌ها، سالن کارخانه‌ها، ورزشگاه‌ها و سوله‌ها مورد استفاده واقع می‌شود.​

ماله پروانه‌ای چیست؟

ماله پروانه‌ای یا ماله موتوری یا ماله برقی یا ماله هلیکوپتری  (انگلیسی: Power trowel)  دستگاهی است برقی یا دیزلی که برای صاف کردن و پرداخت رویه یا سطح بتون کاربرد دارد.

ماله پروانه‌ای دستی: 

این ماله پروانه‌ای را اپراتور با دست هدایت می‌کند و در کنار آن راه می‌رود.

ماله پروانه‌ای سرنشین‌دار: 

این ماله پروانه‌ای به صورت ماشینی است که اپراتور بر روی آن سوار می‌شود و آن را بر روی سطح بتون هدایت می‌کند.

ماله پروانه‌ای بر پایه منبع انرژی مورد ساتفاده به دو دسته ۱-برقی ۲- دیزلی یا بنزینی تقسیم می‌شود که نوع بنزینی متداول‌ترین نوع آن است.ماله پروانه‌ای بر پایه طول پروانه‌اش در سه اندازه قطر ۶۰، ۹۰، ۱۲۰ سانتی‌متر ارائه می‌شود.

مزایای ماله پروانه ای:

1-جلوگیری از بروز ترک‌های سطحی در بتون

2-یکنواخت کردن سطح بتون

3-امکان صیقلی کردن سطح بتون برای استفاده به صورت کف‌سازی نهائی

کف سازی صنعتی/بتن سخت/بتن رنگی/ماله پروانه ای/اپوکسی/ارملات/بتن لیزری/ماله موتوری

در بین این روش‌ها، مواردی وجود دارد که به دلیل عدم استحکام لازم، سطح پوشش داده شده، به سرعت دچار آسیب دیدگی می‌شود. این آسیب دیدگی به جز هزینه‌ای که در بر خواهد داشت، موجب می‌شود زمان زیادی صرف تعمیرات و تعطیلی آن مکان شود. از این رو استفاده از بتن‌های سخت که به کف‌سازی بتنی مشهور است، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های موجود ‌باشد.گفتنی است استفاده از این نوع بتن از ظرافت‌های خاصی برخوردار است به طوریکه در صورت رعایت نکردن نکات اجرایی مخصوص آن، سطح به طور حتم دچار مشکل شده و در بلند مدت، امکان بروز ترک روی آن وجود خواهد داشت. اما اگر کادری متخصص، هنگام عملیات همه جوانب فنی را در نظر بگیرند، می‌توان با یک کف‌سازی بتنی بی‌نقص، کیفیت کار را در بلند مدت تضمین کرد.

نکات مهم کفسازی:

وزن سربار یکی از موارد مهمی است که برای کف‌سازی با بتن باید در نظر گرفته شود. این مسئله حیاتی وجود دارد که وزن سربار می‌تواند روی سقف طبقات زیرین فشار وارد کرده و موجب فروریختن آن شود. از سوی دیگر نازک بودن ضخامت این بتن‌ریزی می‌تواند پس از مدتی موجب ایجاد ترک در سطح شود. لذا معمولاً برای جلوگیری از این ترک‌ها در قسمت‌هایی که تردد بیش از مسیرهای دیگر است از بتن مسلح و یا آرمه استفاده می‌کنند. بعد از درنظر گرفتن ضخامت مناسب در یک سطح، آن است که هنگام بتن ریزی روی خاک، ابتدا تراکم آن را بالا برده و سپس لایه‌ای پوششی جهت ممانعت از تماس بتن با خاک استفاده شود. استفاده به جا و به اندازه از موادی است که باعث سختی بتن می‌شوند. این مواد را می‌توان به نام مواد سخت کننده بتن از بازار تهیه کرده و بعد از مرحله بتن‌ریزی، روی سطح مورد نظر اضافه کرد. لازم به ذکر است این مواد به صورت پودر فروخته می‌شود و انواع رنگی آن نیز برای ساخت سطوح بتن رنگی موجود می‌باشند. باز هم تأکید می‌شود استفاده از مواد سخت کننده بتن باید طبق روش انتخابی آگاهانه و بر اساس نسبت‌های استاندارد تعریف شده به بتن اضافه شود تا بتوان نتیجه مطلوب را از آن دریافت کرد. همان‌طور که می‌دانید ماله پروانه‌ای که در دو نوع مختلف سرنشین‌دار و بدون سرنشین شناخته می‌شوند، برای صاف و صیقلی‌کردن سطوح در فضاهای وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این نوع فضاها به دلیل وسعت کار معمولاً کمتر از نیروی انسانی استفاده می‌شود. بکارگیری ماله پروانه‌ای یا همان ماله‌ موتوری نه تنها باعث افزایش سرعت کار می‌شود، بلکه دقت و ظرافت کار را نیز تا حد زیادی بالا می‌برد. ماله پروانه‌ای از دو سینی متصل به پروانه‌های ماله تشکیل شده است. این سینی‌ها پس از آنکه بتن از حالت خمیری خارج شد و به اصطلاح تسطیح اولیه روی آن انجام گرفت و آب انداخت، سطح بتن را زده و آن را کاملاً کوبیده و صاف می‌کنند. در مرحله بعدی لازم است بتن مقداری سفت‌تر از قبل شده و خود را بیشتر بگیرد تا بتوان برای ایجاد یک سطح صیقلی فرآیند ماله‌زنی مجدد صورت پذیرد. این فرآیند که توسط تیغه‌های ماله انجام می‌شود زمان زیادی را از کاربر دستگاه گرفته که گاهاً این زمان می‌تواند تا یک شبانه روز به طول بیانجامد. پس از اقدامات مذکور نوبت به کیورینگ یا عمل‌آوری بتن می‌رسد. این کار برای رساندن بتن به مقاومت نهایی و جلوگیری از ترک خوردن انجام می‌شود. بدین منظور ابتدا توسط دستگاه‌های کاتر با تیغه‌های به خصوص در بتن شیارهایی کشیده شده و آن را به قطعات مساوی تقسیم می‌کنند. در نهایت نیز برای پوشش دهی اپوکسی و پخش کردن لایه‌های آن باید روی سطح بتن را با تیغه‌های درشت‌تر زبر کرد. لازم به ذکر است در صورتی‌که نوع بتن مورد نظر، رنگی انتخاب شده باشد، می‌توان در همین مرحله آخر نازک کاری کف‌سازی، اضافه کردن رنگ را به همراه پخش کردن لایه‌های اپوکسی انجام داد.​

کف سازی صنعتی/بتن سخت/بتن رنگی/ماله پروانه ای/اپوکسی/ارملات/بتن لیزری/ماله موتوری

روش کفسازی خشک یا تر

در روش اول یا همان کف‌سازی خشک ابتدا لازم است بعد از تراز کردن بتن، ماده سخت کننده پودری شکل روی سطح پاشیده شود و بعد توسط ماله پروانه‌ای ، ماله زنی صورت پذیرد. اما در روش کف‌سازی تر باید ملاتی با نسبتی مناسب از پودر سخت کننده که با بتونیر ساخته شده به ضخامت چندین سانتیمتر روی بتن مرطوب ریخته شود. دقیقاً بعد از این مرحله است که ماله پروانه ای کار خود را آغاز کرده و سطح آماده را صیقلی می‌کند. در نهایت لازم به ذکر است با اجرای کف سازی به وسیله ماله پروانه‌ای شما می‌توانید در نهایت از سطحی ، بتنی یکنواخت و صیقلی برخوردار شوید و با در نظر گرفتن نکات ذکر شده از خراب شدن و ترک خوردن آن در طولانی مدت جلوگیری به عمل آورید. برای محاسبه هزینه بتن ریزی کف سوله و یا بتن ریزی کف پارکینگ ها و بتن ریزی سقف های عرشه فولادی موارد بسیاری دخیل است

اما در شرایط متعارف این هزینه شامل موارد زیر می باشد:

 1. خرید بتن آماده با عیار مشخص
 2. هزینه پمپ و انعام بتن آماده
 3. هزینه افزودنی های بتن مورد نیاز اعم از الیاف و فوق روان کننده
 4. هزینه اجرا با دستگاه های مجیک، تراز لیزری و ماله پروانه ای
 5. هزینه اجرای درز کاتر

قیمت بتن آماده به روز بوده و به ازای هر متر مکعب بتن آماده حدود 10 متر مربع بتن ریزی کف به ضخامت 10 سانتیمتر انجام میشود. هزینه پمپ و انعام توسط کارخانه بتن اعلام میگردد که در صورت خرید بتن توسط پیمانکار با هزینه خرید بتن آماده محاسبه می گردد. افزودنی های بتن با توجه به نوع کاربری کف، موقعیت جغرافیایی پروژه و میزان بار وارده به سطح به کارفرمای محترم پیشنهاد میگردد که به ازای هر متر مربع  محاسبه خواهد بود.

اجرای درز با دستگاه کاتر با فواصل مشخص شده صورت می پذیرد.

سایر هزینه ها:

در صورت نیاز به آرماتوربندی و مش بندی کف هزینهء مربوط به خرید میلگرد و بافت آرماتور محاسبه و به کارفرمای محترم اعلام میگردد.

پای ستون ها و دیوارها جهت کنترل تمرکز تنش از فوم استفاده میگردد. روی سطح اجرا شده می بایست به مدت 7 تا 10 روز مرطوب نگاه داشته شود و روی سطح با مشماع پلاستیکی پوشانده شود.

بتن ریزی کف سوله وانبارها

در واحدهای صنعتی که تردد سنگین و بالا وجود دارد و در محوطه و کارخانه ها و بارانداز که تردد تریلی و ماشین های سنگین اجتناب ناپذیر است، استفاده از کفپوشی مقاوم و در عین حال مقرون بصرفه از الزامات محسوب میشود. بهترین پیشنهاد برای کفسازی محوطه و بارانداز و حتی سالن های صنعتی اعم از انبار و و سوله استفاده از بتن ماله پروانه ای است. در این روش مقاومت بتن کفسازی با انواع افزودنی های مجاز به حداکثر رسیده و سپس با دستگاه های بروز و به روش مکانیزه بر روی سطح اجرا میگردند. افزودنی های مناسب و گاها الزامی در کفسازی بتنی سوله و انبار و بارانداز، الیاف جایگزین آرماتور، ابر روان کننده های پایه کربوکسیلات، الیاف پلیمری آجدار، الیاف سنتتیک، روان کننده، ضد یخ بتن، ژل میکروسیلیس و غیره میباشند. بتن با عیار مناسب پای کار آماده میگردد، افزودنی های مورد توافق با نسبت لازم به بتن داخل میکسر افزوده میشود. سطح سالن قالب بندی شده و بتن بر روی آن پهن میگردد. با استفاده از دستگاه مجیک و تراز لیزری شیب بندی مورد نظر کارفرما رعایت شده و بتن بصورت یکدست با شیب مناسب بر روی سطح پهن میگردد. دستگاه ماله پروانه ای با وزن بالا بالغ بر 12 ساعت بر روی سطح عملیات پرداخت روی بتن را انجام میدهد و در نهایت بتن ریزی کف سوله به اتمام میرسد. سطح نهایی بتن کف سوله یا انبار و یا .... کاملا صاف و صیقلی و یکپارچه خواهد بود که علاوه بر زیبایی دارای مقاومت فشاری بسیار بالا، مقاومت خمشی بسیار عالی و دوام بالا می باشد.

کفپوش پلی یورتان چیست؟

کفپوش پلی یورتان دو جزئی و بر پایه پلی یورتان می­  باشد که بدلیل مقاومت سایشی و مکانیکی بالا به عنوان روکش نهایی در کفسازی صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرد.

فواید  و مزایای انتخاب پوشش های پلی یورتان

از زمانیکه از پلی یورتان به عنوان یک جایگزین مناسب برای لاستیک در طول جنگ جهانی دوم استفاده شد، این محصول ساخت دست بشر به محبوبیت دست یافت. از پلی یورتان بیشتر به شکل پوشش های پلی یورتان استفاده شده است. چرا؟ از آنجا که فواید و مزایای زیادی در ارتباط با استفاده از آن، از جمله محافظت و دوام بالا برای سطح فراهم می آید. برای اطلاع از دلایل دیگری که چرا دامنه ی استفاده از پوشش های پلی یورتان بسیار گسترده شده است، مطالب زیر را مطالعه بفرمایید..

تطبیق پذیری

پوشش های پلی یورتان را می توان بر روی انواع سطوح، از جمله چوب، فلز،  پلاستیک و عملا هر نوع سطح و کفی استفاده کرد. تطبیق پذیری کفپوش پلی یورتان یکی از خصوصیات بارز پلی یورتان است که به محبوبیت آن منجر شده است.

حفاظت

یکی از مزایای استفاده از کفپوش پلی یورتان، حفاظت از سطح  است که بنحو احسنت فراهم می کند. هنگامی که کفپوش پلی یورتان بر روی سطح اجرا می شود، پوشش ایجاد شده اساسا یک مانع غیر قابل نفوذ برای عناصر (روغن، آب و آلاینده ها) و اجسام به سطح را بوجود می آمورد. کفپوش پلی یورتان با سطح صاف و سختی که ایجاد می کند سطح را در برابر باران، خاک، گل و دیگر دشمنان طبیعی محافظت می کند. این موضوع مطلب بسیار مهمی در خصوص حفاظت از سطح در برابر رطوبت و اکسیداسیون است، که می توانند باعث خوردگی سطح شوند. علاوه بر این، کفپوش پلی یورتان بعنوان کفپوش کاربردی در سالن های تولید بسیار محبوب می باشد، چراکه این کفپوش مانع نفوذ روغن و حلال ها شده و اثر آنها را از روی سطح از بین می برد که از مزایای این محصول در کمک به کاهش نویز می باشد. البته، این مزیت به گوش شما هم کمک میکند تا صداهای ناهنجار را نشنوید از آنجاییکه کفپوش پلی یورتان هیچ بخاری که ممکن باشد برای انسان، حیوانات و یا محیط زیست مضر باشد، ایجاد نمی کند. فقط محتاط باشید در زمان استفاده از پلی یورتان بچه ها یا حیوانات در نزدیکی ظروف در باز حاوی مواد پلی یورتان اعم از رزین، پرایمر و هاردنر پلی یورتان نباشند. به این دلیل که خوردن پلی یورتان، مانند هر ماده پوششی دیگر، مضر است.

عمر استفاده از پلی یورتان از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون ادامه دارد. با پیشرفت دانش بشر و با توجه به فواید و مزایای زیادی که کفپوش پلی یورتان ارائه می دهد، جای تعجب نیست که انتخاب اصلی در کفپوش محافظ سطح استفاده از کفپوش پلی یورتان باشد. با توجه به دوره کیورینگ و خشک شدن کوتاه مدت این کفپوش، روش اجرایی و سرعت بسیار بالای آن و خاصیت نظافت آسان (Easy Clean) کفپوش پلی یورتان و خاصیت  بهداشتی با الاستیسیته بالا  کفپوش پلی یورتان را به کفپوشی پرطرفدار با دامنه کاربردی گسترده اعم از کفسازی بهداشتی، کفسازی صنایع سنگین، کفپوش داروسازی، کفپوش پارکینگ، کفپوش صنایع خودرو سازی و گاراژها، کفپوش لوکس نمایشگاه و ... تبدیل نموده.

تفاوت کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان چیست؟

کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی اورتان (PU) دو نوع معمول از انواع کفپوش صنعتی می باشند. پرسشی که معمولا برای کارفرمایان در این مبحث صنعت ساختمان پیش می آید این است که تفاوت بین کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان در چیست؟ و اولویت انتخاب یکی بر دیگری در شرایط و کاربری های متفاوت در چیست؟ قبل از اینکه درباره تفاوت هایی که ما شناسایی کردیم توضیح دهیم، به این نکته اشاره میکنیم  که این تفاوت ها بصورت کلی بین اکثر اپوکسی ها و پلی یورتان ها وجود دارد. قطعا برخی از استثنائات و شرکت هایی که ادعا میکنند که می توانند خواص و نیازهای هر دو گروه را به نقطه برابر برسانند وجود دارد (به دنبال برخی از بازخوردها تأکید داریم که در این مقاله صرفا به کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان برای کفسازی صنعتی پرداخته شده است و شامل سایر کاربرد های پلی یورتان در صنایع دیگر نمی باشد.)

تفاوت های عملکردی

با نگاه کردن به تفاوت های عملکردی شروع می کنیم. این ها تفاوت ها می باشند که کاربری نهایی سطح را تحت تاثیر قرار می دهد. کفپوش اپوکسی سخت تر و با دوام تر است و قدرت فشرده سازی بیشتری نسبت به کفپوش پلی اورتان دارد. به همین دلیل است که کفپوش اپوکسی صنعتی انتخاب مناسب تری برای کفسازی سالن های صنایع سنگین، کفسازی انبارها و کفسازی مراکز تدارکات با ترافیک کامیون های سنگین می باشد. کفپوش پلی یورتان معمولا نرم تر و انعطاف پذیرتر از کفپوش اپوکسی است، که باعث می شود مقاومت این کفپوش در برابر خراش و ساییدگی بیشتر باشد، تا جاییکه حالت کشسانی پلی یورتان برخی از ضربات را جذب و دفع می نماید. انعطاف پذیری کفپوش پلی یورتان این موقعیت را فراهم می سازد که در اتاق های انجماد و سردخانه ها که دمای هوا به30- درجه سانتیگراد هم میرسد انتخاب برتری به عنوان کفپوش سردخانه باشد. همچنین کفپوش پلی یورتان می تواند انتخاب خوبی برای پارکینگ های چند منظوره و بزرگ باشد، چراکه کفپوش پلی یورتان در چنین سطحی علاوه بر یک کفپوش نهایی می تواند به عنوان یک پوشش ضد آب و پوشش ضد خش عمل نماید. کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان در معرض مواد شیمیایی خاص رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند. به عنوان مثال کفپوش پلی یورتان انتخاب مناسب تری نسبت به کفپوش اپوکسی در کفسازی برخی صنایع غذایی است که در معرض اسید لاکتیک قرار دارند. بهمین دلیل است که بسیاری از شرکت های صنایع غذایی که با شیر، لبنیات و پنیر سر و کار دارند از کفپوش پلی یورتان به عنوان کفپوش نهایی استفاده می کنند. کفپوش های اپوکسی در چنین شرایطی ممکن است دچار خوردگی و زرد شدن شوند. البته امروزه با فرموله کردن اپوکسی می توان آن را نیز نسبت به اسید لاکتیک مقاوم نمود و به همین دلیل است که امروزه از کفپوش اپوکسی نیز در سالن های تولید لبنیات و غیره از کفپوش اپوکسی نیز استفاده می شود. با این حال، هنگام کار در صنایع با اسیدهای سولفوریک (مانند تولید باتری و غیره)، کفپوش اپوکسی بسیار مقاوم تر از کفپوش پلی اورتان می باشد. اگر در کارخانه ای هستید که دارای مواد شیمیایی سنگین است، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید تا مشاوره لازم در خصوص اینکه کدام محصول برای صنعت شما مناسب تر است را ارائه دهند.

تفاوت نحوه استفاده از کفپوش پلی یورتان و کفپوش اپوکسی در چیست؟

تفاوت های قابل توجهی نیز برای پیمانکاران وجود دارد. از نقطه نظر پیمانکاران رزین های کفپوش پلی یورتان نسبت به رطوبت بسیار حساس تر هستند. اگر رزین کفپوش پلی یورتان توسط آب و یا تراکم آب در یک نقطه مورد حمله قرار گیرد، ممکن است نتایج فاجعه باری  بدست آید. رزین های اپوکسی نیز به رطوبت حساس هستند، اما آسیب های ناشی از رطوبت به مراتب کمتر می باشند. بنابراین هنگام کار در محیط هایی که رطوبت می تواند یک مسئله همیشگی باشد، استفاده از کفپوش اپوکسی انتخاب بهتری است. کفپوش پلی یورتان را می توان به راحتی اصلاح کرد تا دوره کیورینگ آن را افزایش یا کاهش داد. این انعطاف پذیری، پیمانکاران را قادر می سازد تا کف اتاق هایی با کفپوش پلی یوتان را در زمانی بسیار کوتاه تر بسازند. با کفپوش پلی یورتان، می توانید روز شنبه یک پروژه کفپوش پلی یورتان چند لایه را شروع کنید و روز سه شنبه آن را به اتمام برسانید. کفپوش اپوکسی در این رابطه انعطاف پذیری کمتری دارد به این معنی که دوره کیورینگ آن مشخص است و معمولا اجرای آن به طور کامل به 7 روز نیاز دارند.  به طور کلی، اجرای کفپوش پلی اورتان کار سخت تری است. کفپوش پلی یورتان با دوره کیورینگ محدود و حساسیت بالا نسبت به رطوبت نیاز به پرسنل اجرایی با تجربه و آموزش دیده دارد.  در نهایت اگر شما بخواهید بدانید که کدام یک از رزین ها ارزان تر است پاسخ قطعی و صریحی وجود ندارد چراکه انواع مختلفی از محصولات کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان در بازار امروز وجود دارد. مقایسه کفپوش اپوکسی با کفپوش پلی یورتان مانند مقایسه سیب با پرتقال است. در نهایت انتخاب کفپوش مناسب برای شما نباید بر اساس قیمت و اینگه کدام یک از دو ارزان تر است باشد، بلکه کدام یک از دو کفپوش نیاز شما را تامین می کند باید ملاک کار قرار گیرد.

کفپوش اپوکسی چیست؟

ممکن است شما دقیقا ندانید "کفسازی و کفپوش اپوکسی چیست؟"، اما در ساده ترین تعریف آن، کفسازی و کفپوش اپوکسی متشکل از لایه های مختلف اپوکسی است که بر روی کف به عمق حداقل دو میلی متر اعمال می شود. یکی از تفاوت های اجرایی در کفسازی و کفپوش اپوکسی عمق اپوکسی برای کاربری ها و سطوح مختلف می باشد. همانطور که گفته شد، کفپوش اپوکسی باید حداقل دو میلی متر ضخامت داشته باشد. هر کفپوش اپوکسی که ضخامت کمتر از دو میلی متر دارد را بهتر است به عنوان پوشش اپوکسی شناخت. کفسازی و کفپوش اپوکسی در این مورد به یک سیستم اشاره دارد که از دو جزء اصلی تشکیل شده است، رزین ها و سخت کننده ها. رزین و هاردنر با هم مخلوط می شوند و روی سطح اجرا می شوند، تا جایی که به صورت شیمیایی واکنش نشان می دهند تا یک ماده سفت و سخت با مقاومت بالا در برابر تخریب و باندینگ بسیار خوب به بستر خود داشته باشند. کفسازی و کفپوش اپوکسی بسیار قوی است که می توان آن را حتی در سخت ترین شرایط محیط های صنعتی مورد استفاده قرار داد.

کفپوش اپوکسی در برخی مقالات و محاورات به عنوان کفپوش رزینی یا کفپوش پلیمری شناخته می شود.

کفسازی و کفپوش اپوکسی از ترکیب بیسفنول A و هاردنر پلی آمینی بدست می آید.

 کفپوش اپوکسی

کفسازی و کفپوش اپوکسی چگونه اجرا می شود؟

بطور خلاصه کفسازی و کفپوش اپوکسی به یک سطح صاف و صیقلی با حداقل خلل و فرج و تمیز نیاز دارد تا به درستی بر روی سطح اجرا گردد. مهم است که قبل از استفاده از اپوکسی، همه ترک ها و تراشه های اصلی را برطرف، مسلح و تعمیر کنید. کفسازی و کفپوش اپوکسی نباید کمتر از 2 میلیمتر ضخامت داشته باشد و سطح باید به اندازه کافی عمق داشته باشد تا از پایداری بیشتر اطمینان حاصل شود. اطمینان حاصل کنید قبل از اعمال کفسازی و کفپوش اپوکسی باید تمام روغن ها را حذف کنید. ریزش تمام موادی که بر روی سطح دارید و ممکن است در آینده داشته باشد را بر روی اپوکسی آزمایش کنید که در این خصوص کارشناسان متخصص کفسازی و کفپوش اپوکسی آماده ارائه مشاوره رایگان می باشند. قبل از اعمال کفسازی و کفپوش اپوکسی اطمینان حاصل کنید که درجه حرارت دمای محیط کافی است و دمای محیط را تنظیم نمایید است. در دمای نامناسب ممکن است کفسازی و کفپوش اپوکسی پوسته پوسته شود و یا بر روی کفپوش اپوکسی حباب ایجاد شود. هنگامی که محصول را مخلوط کرده اید زمان خاص و کوتاهی برای اعمال کفپوش اپوکسی قبل از اینکه شروع به سخت شدن کند دارید. پس تمامی شرایط باید در نظر گرفته شود تا بتوان کفپوش اپوکسی مناسب با دوام بالا داشت. پرایمر همانند رنگ استفاده می شود و مجاز است چند ساعت قبل از اینکه اپوکسی کوت شود بر روی سطح اجرا گردد. هنگامی که پرایمر خشک شده است، با استفاده از یک پین غلتکی (غلتک ویبره) روی یک قطب، اپوکسی را در یک لایه نازک در سراسر فضا اجرا نمایید. پوشش دوم را اعمال کنید. تاکید میگردد اجرای کفپوش اپوکسی حتما باید توسط متخصصان دوره دیده و با تجربه انجام می گیرد، در غیر اینصورت سطح نهایی نه تنها از نظر ظاهری مقبول نخواهد بود بلکه بدلیل شرایط متفاوت پیش بینی نشده که در طول امور اجرایی بوجود می آید و عدم تجربی کافی مجریان ممکن است سطح نهایی پوسته شود، حباب بزند، از سطح جدا شود و مقاومت و دوام خود را کاملا از دست دهد.

مزایای کفسازی با کفپوش اپوکسی چیست؟

کفپوش اپوکسی در مقایسه با سایر پوشش های سنتی، مزایای بسیاری دارد. موارد زیر می تواند مهمترین مزایای کفپوش اپوکسی باشد:

کفپوش اپوکسی یک سطح براق و شفاف ایجاد می کند. روشنایی در یک منطقه با کفپوش اپوکسی می تواند 200٪ افزایش یابد کفپوش اپوکسی دارای مقاومت بسیار بالایی است که قادر به تحمل ترافیک سنگین و مداوم است. کفپوش اپوکسی دارای قابلیت اجرای سریع و آسان است کفپوش اپوکسی دارای طول عمر و دوام بالاست.

کفپوش اپوکسی امکان شستشوی آسان را فراهم می آورد (EASY CLEAN)

قیمت مناسب از دیگر مزایای کفپوش اپوکسی محسوب می گردد. تنوع در طراحی و رنگ در کفپوش اپوکسی این اجازه را به کارفرمایان میدهد تا برای کاربری های متفاوت انتخاب های زیادی در کفپوش اپوکسی داشته باشند. کفپوش اپوکسی ایده آل برای انبارها و کاربردهای صنعتی، و گاهی اوقات هیچ نقشی در تکمیل اپوکسی لازم نیست.

کفپوش اپوکسی 100% مقاوم در برابر آب، لکه های نفت، آلاینده ها و سایر مواد می باشد که با فرموله شدن نسبت به اسیدها نیز مقاوم خواهد شد که به این نوع کفپوش، کفپوش اپوکسی ضد اسید گویند.

کفپوش اپوکسی، در صورتیکه که با کیفیت بالا و به روش تخصصی و صحیح اعمال شود، دارای مقاومت و طول عمر بالاست که از این نظر برای کاربران بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

کفپوش اپوکسی با ایجاد یک سطح ضد لغزش، مقاومت در برابر حرارت (کفپوش اپوکسی دیر اشتغال)، باعث افزایش ایمنی می شود.

الگوهای مختلف را می توان برای ایجاد راه های عبور و مسیریابی و علامت گذاری بر روی کفپوش اپوکسی در رنگ های مختلف اعمال کرد.

از دیگر مزایای کفپوش اپوکسی قابلیت اجرا بر روی بتن، سنگ، موزاییک و سایر سطوح قدیمی می باشد.

کفپوش اپوکسی مناسب برای کف سازی پارکینگ، کف سازی سوله، کفسازی انبار، کف سازی کارخانه، کف سازی بیمارستان، کف سازی داروسازی، کفسازی فروشگاه های لوکس و زنجیره ای، کف سازی قنادی و شیرینی پزی، کفسازی رستوران و فود کورت لوکس و مجلل، کفسازی مهد کودک و مدرسه، کفسازی سالن بدنسازی و باشگاه ورزشی، کفسازی آشیانه هواپیما، کفسازی سالن تولید محصولات بهداشتی آرایشی، کفسازی لابی و داخل منازل، کف سازی محوطه و زیباسازی و سایر کفسازی های صنعتی و بهداشتی و لوکس می باشد.​

موارد کاربرد کفسازی کفپوش اپوکسی:

 1. کفسازی کارخانه های صنایع شیمیایی و دارویی با کفپوش اپوکسی ضد اسید
 2. کفسازی سالن تولید کارخانه های صنایع غذایی و آشامیدنی با کفپوش اپوکسی آنتی باکتریال
 3. کفسازی کف کارگاه های تعمیر و نگهداری هواپیما و موتور با استفاده از کفپوش اپوکسی با مقاومت بالا
 4. کفسازی اتاق های استریل، آزمایشگاه ها و بیمارستان ها با کفپوش اپوکسی آنتی باکتریا و آنتی الکترو استاتیک
 5. کفسازی سالن های نیروگاه های هسته ای با استفاده از کفپوش اپوکسی فرآوری شده
 6. کفپوش اپوکسی کف سازی مناسب براس سالن های خدمات تعمیر و نگهداری خودرو 
 7. کفپوش اپوکسی نوعی کف سازی لوکس برای کف پارکینگ ها
 8. کفسازی ساختمان و دفاتر کار و فروشگاه ها با استفاده از کفپوش اپوکسی با تنوع رنگی بالا
 9. کفسازی ورزشگاه ها و سالن های ورزشی با کفپوش اپوکسی
 10. کفپوشی مناسب برای کفسازی مدرسه و مهد کودک رنگارنگ
 11. کفسازی لوکس برای تالارها و سالن های همایش با کفپوش اپوکسی
 12. کف سازی منازل مسکونی و سالن های چند منظوره با کفپوش اپوکسی
 13. کف سازی کلوپ های بازی و گیم نت با کفپوش اپوکسی طراحی شده
 14. کف سازی شهربازی و سالن های سر پوشیده با استفاده از کفپوش اپوکسی 

کفسازی مناسب کف کارخانه چیست؟

انتخاب کفپوش صنعتی مناسب کف کارخانه امری دست و درخور دقت و تامل است. کفپوش صنعتی که بتواند از پس آزمون هایی همچون دوام، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر نشت و مقاوم در برابر لکه ها و الاینده ها براید. تقریبا هر نوع کفپوشی دارای معایب و مزایایی است کع باید با توجه به نوع کاربری باید در کفه ترازوی قیاس قرار بگیرند. و این یکی از دلایلی است که اهمیت کفپوش اپوکسی را برای کفسازی سوله و کارخانه عیان میسازد. انتخاب عالی کفسازی برای نیازهای متفاوت، به نظر می رسد که کف اپوکسی دارای کمبودهای کمتر و مزایای بیشتری است. با این حال، اگر قصد استفاده از کفپوش اپوکسی را برای کفسازی سوله و کارخانه خود دارید، بررسی هر دو جوانب مثبت و منفی کفپوش اپوکسی ایده خوبی است:

 در مقایسه کفپوش یک سوله، بطور میانگین کفپوش اپوکسی براق است و یک کفپوش حرفه ای محسوب میشود. ظاهر کمفپوش اپوکسی به تنهایی زیبا و جذاب است. سطح نهایی کفپوش اپوکسی صاف صیقلی است و این موضوع نظافت و نگهداری کف کارخانه را بسیار آسان مینماید. پاک کردن آلاینده های چسبنده از روی کفپوش اپوکسی بسیار سهل و آسان است.

هزینه تمام شده کفپوش اپوکسی برای کفسازی سوله:

در مقایسه با سایر انواع کفپوش، محاسبه هزینه تمام شده تهیه و اجرای هر متربع کف اپوکسی، متفاوت و سخت است. از آنجایی که می توان کفپوش اپوکسی را می توان به طور مستقیم بر روی بتن کف و سایر کفپوش ها اجرا نمود، هزینه نصب اپوکسی نسبت به هزینه سایر کفپوش ها است. طول عمر و دوام و همچنین پایین بودن هزینه های تعمیر و نگهداری کفپوش اپوکسی، هزینه تمام شده کفپوش اپوکسی را برای کفسازی کارخانه رقمی معقول و منطقی و کاملا بصرفه است.

مقاومت

کفپوش اپوکسی فرآوری شده در برابر هر نوع موادی بسیار مقاوم است. مقاومت کفپوش اپوکسی در برار روغن، بنزین، سفید کننده، مواد شیمیایی، پاک کننده ها و موارد دیگر از خصوصیات منحصر بفرد این نوع از کفپوش صنعتی است.. این یکی از دلایل اصلی است که از کفپوش اپوکسی در کفسازی گاراژ ها و در سوله های خودروسازی استفاده می شود. کفپوش کفپوش اپوکسی علاوه بر مقاومت در برابر الاینده ها و و پاک کننده های شیمیایی  در برابرز حرارت و آب نیز مقاوم است. کفپوش اپوکسی تقریبا غیر قابل نفوذ ترین کفپوش صنعتی در عصر حاضر محسوب میشوند که پوشش نهایی هیچگونه آسیبی نمی بیند. یکی دیگر از مزایای کفپوش اپوکسی این است که کف اپوکسی شده حتی نسبت به باکتری ها و میکروب ها نیز مقاوم است، که باعث می شود کفپوش اپوکسی بهترین نوع کفسازی صنعتی برای سالن های تولید بهداشتی و بیمارستانی بکار برد. به همین دلیل است که کف اپوکسی یک انتخاب عالی برای بیمارستان ها و کلینیک ها است.

 دوام

کفپوش اپوکسی به طور کلی از نظر پایداری و دوام بسیار بسیار ارزشمندتر از سایر انواع کفپوش است. بتن زیرین کفپوش اپوکسی تنها ماده ای است که میتواند به کفپوش اپوکسی آسیب برساند، که برای از بین بردن این احتمال نیز اجرای بتن ماله پروانه ای به روش کاملا مکانیزه جهت بستر سازی برای کفپوش اپوکسی پیشنهاد گردیده. . علاوه بر این، پوشش کف اپوکسی، به هر حال به بتن زیر نیاز دارد. پوشش کف اپوکسی باعث می شود بتن زیرین نیز  فوق العاده دوام داشته باشد. کفپوش اپوکسی خود تراز با سرعت و به راحتی قابل اجرا بر روی سطوح صیقلی میباشد.

محافظ

کفپوش اپوکسی از رطوبت، لکه ها، گریس و ترک ها محافظت می کند. در بلندمدت، با حذف نیاز به شستشوی کف و یا از بین بردن گرد و غبار، می توانید به مقدار زیادی در هزینه های تمیز کردن و تعمیر و نگهداری صرفه جویی کنید. این مسئله نیز با توجه به طول عمر کفپوش اپوکسی و سطحی که از آن محافظت مینماید بسیار منطقی و اقتصادی خواهد بود.

طول عمر

طول عمر مفید پوشش اپوکسی، هنگامی که به درستی اجرا شده باشد، طولانی تر از انواع دیگر کفپوش است. کفپوش اپوکسی می تواند چندین دهه بدون ترک خوردن یا کنده شدن پاسخگوی نیاز کاربران باشد. علاوه بر دوام، طول عمر کفپوش اپوکسی نیز باعث محبوب شدن آن برای استفاده تجاری و صنعتی گردیده.

تنوع

اپوکسی یک انتخاب عالی برای تزئین کفهایتان است. انواع رنگ های مختلف در کالیته رنگ کفپوش اپوکسی موجود است که  درخشش بی نظیر، شفافیت و زیبایی را القا می کند. کفپوش اپوکسی همچنین می تواند مطابق الگوها و طرح های خاص فرهنگی یا شخصی اجرا شود. تنوع بالا در انتخاب گزینه ها باعث می شود که کفپوش اپوکسی یک راه اقتصادی برای ارتقاء کف ساده و افزایش ارزش پروژه کفپوش شده با اپوکسی باشد.

روشنایی و انعکاس نور

یکی از مزایای کمتر شناخته شده استفاده از اپوکسی در کف گاراژ،سوله و ... افزایش دید در داخل سالن با منعکس کردن نور از کف است.

بتن الیافی

کفسازی بتنی با استفاده از بتن الیافی به عنوان یک فناوری نوین در صنعت ساختمان استفاده می­شود. در بتن الیافی با توجه به نوع کاربری از افزودنی ها­ و الیافهای تقویت کننده بتن مختلف استفاده می­شود.از کفسازی بتنی با استفاده از بتن الیافی با توجه به قیمت مناسب و سرعت اجرای بالا و همچنین مقاومت­ های بالا می­توان در کف­سازی صنعتی، کفسازی پارکینگ، کفسازی انبار، کفپوش سوله و کارخانجات و همچنین بتن ریزی عرشه فولادی و سایر صنایع استفاده نمود. همچنین سطح نهایی کفپوش بتن الیافی بدلیل صاف و صیقلی بودن بهترین بستر آماده جهت اجرای انواع کفپوش­ اپوکسی، کفپوش پلی یورتان ، رزین های محافظ سطح و خطوط ترافیکی و علایم می ­باشد.

کف سازی صنعتی/بتن سخت/بتن رنگی/ماله پروانه ای/اپوکسی/ارملات/بتن لیزری/ماله موتوری

در سالهای اخیر تحقیقات زیادی برای افزایش مقاومت و کارایی بتن صورت گرفته و بالاترین نتایج مربوط به افزودنی های الیافی بتن میباشد. امروزه حتی برای حذف آرماتوربندی از الیاف جایگزین آرماتور استفاده میشود که با افزوده شدن با مقدار متناسب با عیار بتن میتواند جایگزین مناسبی برای مش بندی و آرماتوربندی باشد و از این رو از هزینه های پروژه کاسته و به مقاومت و طول عمر بتن می افزاید.بتن الیافی تقویت شده با الیاف جایگزین آرماتور بهترین نوع بتن الیافی می باشد که برای بتن ریزی کف از مجموعه ای با هر نوع کاربری و هر نوع بار دینامیکی و ... عالی و کاربردی خواهد بود. برای اجرای بتن الیافی بسته به نوع کاربری پروژه نیاز به بتن تازه با ضخامت 8 تا 10 سانتی متر پای کار میباشد. نیروهای اجرایی قالب بندی و شیب بندی و کروم بندی مد نظر کارفرما را رعایت نموده و با توجه به نقاط مبنا (Bench Mark) مشخص شده توسط کارفرما برای بتن ریزی آماده میشوند. الیاف مورد نظر برای بتن الیافی که متشکل از الیاف پلی پرو پیلن، الیاف سنتتیک، الیاف فلزی، الیاف پلیمری آجدار و ... است به بتن درون تراک میکسر افزوده میشود و برای چند دقیقه عملیات ترکیب و هم زدن ادامه میابد. بتن الیافی آماده داخل تراک میکسر با استفاده از پمپ بر روی مورد نظر سطح ریخته میشود و کارگران بتن را پهن میکنند و با استفاده از دستگاه تراز لیزری و مجیک شیب بندی لازم را بدست می آورند. پس از پهن کردن بتن الیافی دستگاه ماله پروانه ای (ماله برقی) بالغ بر 10 ساعت بر روی سطح بتن الیافی اجرا شده پرداخت می نماید تا یک سطح کاملا صاف، صیقلی و یکدست بدست آید. عملیات پرداخت با ماله برقی خود باعث افزایش تراکم و مقاومت بتن الیافی میگردد. بتن الیافی نه تنها بهترین بستر برای کفپوش اپوکسی محسوب میشود بلکه به تنهایی میتواند بعنوان کفپوش نهایی مورد استفاده قرار گیرد و دچار آسیب و خلل و فرج و یا شکستگی نگردد. از بتن الیافی برای کفسازی پارکینگ های با ترافیک بالا نیز میتوان استفاده نمود و با اجرای خطوط ترافیکی به زیبایی بتن الیافی افزود. از بتن الیافی می توان برای کفسازی محوطه سوله و بارانداز استفاده کرد چراکه تردد ماشین های سنگین در چنین منطقه هایی بیشتر است لذا استفاده از کفسازی مقاوم از الویت بالایی برخوردار است.

 

کفسازی سوله-کف سازی صنعتی