• به روزرسانی: 1398/03/07
  • بازدید: 7217
سقف وافل

 

سقف وافل چیست و چگونه اجرا می شود؟

سقف وافل با قابلیت اجرای دهانه تا 12 متر

امروزه‌ تنوع سیستم‌های سازه‌ایی و سقف‌ها زیاد شده است. ‌جهت انتخاب بهترین گزینه‌ی سقف باید پارمترهای مختلفی از جمله کیفیت،‌ سرعت‌، نوع اسکلت‌، قیمت و …مورد بررسی قرار بگیرد تا بهترین گزینه را برای سقف سازه‌ایی انتخاب کنند.
سقف وافل نوع دیگری از سقف‌های سازه‌ای است که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف با بارگذاری کمتر‌ اجرا می‌شوند.
سیستم سقف "وافل"، پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیاز های صنعت ساختمان کشور و بررسی سقفهای متعارف سنتی و با در نظر گرفتن مفاد آیین نامه های ساختمان پا به عرصه ساخت و ساز کشور گذاشته است. در واقع این نوع سقف بروزآوری روشهای متداول در حال اجرا با قالب هایی به همین نام میباشد، که بدون برهم زدن ابزار و روشهای موجود و تحمیل هزینه های سنگین با اصلاح الگوی مصرف مصالح و روش اجرا از دفن مصالح گران مانند تیرآهن، میلگرد، بتن، سفال، پلی استایرن(فوم) و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری میکند.

سقف گرین وافل-پیمانکارسقف گرین وافل-مجری سقف گرین وافل-اجرای سقف گرین وافل-فونداسیون-دیوارحائل-قالب سقف گرین وافل

این قالب به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود. یعنی پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف های بعدی یا پروژه های بعدی را دارا می باشد. با این خصوصیت، تمامی بلوک های سقفی را می توان از ساختمان حذف کرد و این علاوه بر حفظ منابع ملی به استحکام، سبک سازی و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله کمک خواهد کرد. با توجه به شکل قالب تمامی تیرچه های پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آنها در سقف حذف خواهد شد و به دلیل اجرای تیرچه درجا از نظر فنی بسیار بهتر و راحت تر اجرا می شود. همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف، نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب عبور و مرور داشته باشند بدون آنکه نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران کمک زیادی خواهد کرد. از خصوصیات دیگر این نوع سقف اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی می باشد. با توجه به عمده ی ساخت و ساز کشور جهت زیر سازی سقف می توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و نیاز به نیروهای تخصصی با آموزش های ویژه ندارد.
هدف اصلی: هدف اصلی صنعتی سازی سقف‌های بتنی، کاهش وزن و هزینه، حفظ محیط زیست‌، افزایش ایمنی و مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی‌، کاهش مصرف سوخت و مواد اولیه، افزایش عمر سازه‌ها، کنترل کیفیت اجرا، افزایش سرعت است. در صنعتی سازی مرحله ساخت، تولید و حمل هر نوع تیرچه و بلوک حذف می‌شود.​ شکل و نمونه قالب سقف وافل: قالب سقف از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است. سطح صیقلی آن باعث می‌شود نمای بتن به صورت اکسپوز (نمایان) مورد استفاده قرار گیرد. قالب‌ها با ابعاد طول ۵۰ سانتیمتر‌، عرض ۶۰ سانتیمتر و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر طراحی شده است.
روش‌های زیرسازی سقف: زیر سازی این نوع سقف تقریباً شبیه سقف‌های تیرچه بلوک بوده و می‌توان برای آن از لوازم معمول موجود در کارگاه‌های ساختمانی از قبیل چوب و چهار تراش‌، قوطی فلزی‌، لوله داربست و … استفاده کرد.

 

سقف گرین وافل-پیمانکارسقف گرین وافل-مجری سقف گرین وافل-اجرای سقف گرین وافل-فونداسیون-دیوارحائل-قالب سقف گرین وافل

خصوصیات سقف وافل: 
حذف انواع بلوک و تیرچه‌های پیش ساخته، حذف تیرچه دوبل به دلیل اجرای تیرچه درجا و عدم محدودیت در استفاده از سایز میلگرد در تیرچه، حذف مراحل و هزینه‌های ساخت تیرچه پیش ساخته، حمل و نقل، انبار کردن و انتقال به طبقات، عدم نیاز به جابجایی خاموت و شکستن بتن سر تیرچه و سهولت در میلگرد گذاری سقف، امکان نصب ورق برای ساپورت‌های تاسیساتی در کف تیرچه، قبل از بتن ریزی، قابل استفاده در انواع اسکلت بتنی و فلزی، کاهش مصرف بتن و میلگرد به دلیل کاهش وزن سقف نسبت به سایر سقف‌های متداول، به دلیل سبک بودن قالب و مدولار بودن آن، زیر سازی ساده و کم هزینه و اجرای سریع‌تر با کیفیت بالاتر نسبت به سقف‌های متداول، با تغییر نحوه مونتاژ قالب می‌توان سقف را به صورت دال یک طرفه و دو طرفه اجرا کرد. استفاده از سقف سازه‌ای به عنوان سقف نمایان (اکسپوز) و حذف نازک کاری در مشاعات و پارکینگ‌ها، ایمنی در اجرا، حریق و زلزله، امکان عبور تاسیسات از داخل سقف و در پی آن کاهش هزینه کف سازی و بار مرده سقف، همچینی افزایش فضای مفید، نظارت دقیق به مصرف و آرایش میلگرد تا لحظه قبل از بتن ریزی، به دلیل جنس قالب گریل وافل ، هیچ گونه جذب آب بتن انجام نمی‌گیرد، و ویبراسیون در آن به صورت کامل انجام می‌گیرد. وافل نیاز به چرب کردن ندارد و حداقل تکرار استفاده از آن ۵۰ مرتبه است که در صورت استفاده صحیح و مراقبت بیشتر ، این تعداد تا ۱۰۰ مرتبه قابل افزایش خواهد بود. با آب به راحتی شسته می‌شود. سبک بودن قالب که در کارگاه توسط یک نفر قابل حمل است.​

سقف گرین وافل-پیمانکارسقف گرین وافل-مجری سقف گرین وافل-اجرای سقف گرین وافل-فونداسیون-دیوارحائل-قالب سقف گرین وافل

مزایای سقف وافل نسبت به تیرچه بلوک  از نظر فنی و اقتصادی

۱- در سقف وافل ، بلوکهای سقفی که هیچگونه نقش سازه ای ندارند حذف می شوند و در نتیجه :
– با حذف بلوکهای سیمانی وزن ساختمان کاهش یافته و ابعاد مقاطع و همچنین میلگرد سازه کاهش مییابد.
– با حذف بلوکهای یونولیتی خطر آتشسوزی و گسترش حریق کاهش می یابد .
– با حذف بلوک ، علاوه بر کاهش مستقیم هزینه اجرا ، از مدفون شدن منابع معدنی و نفتی جلوگیری میشود.
– با حذف بلوک و استفاده از قالبهای غیر ماندگار وافل ، سرعت و کیفیت اجرا افزایش می یابد .
– با حذف بلوک ، زیر سقف زیبایی خاص خود را پیدا کرده و در پارکینگها بصورت اکسپوز باقی میماند.

 

۲- در سقف وافل تیرچه ها بصورت درجا اجرا میشوند و در نتیجه :
– با یکپارچه اجرا شدن بتن تیرچه، از ایجاد درز سرد( cold joint ) در تیرچه جلوگیری میشود .
– برخلاف سقفهای تیرچه بلوک، مقطع تیرچه ها یکنواخت بوده و سقف عملکرد بهتری در زلزله پیدا میکند .
– بر خلاف سقفهای تیرچه بلوک، بتن تیرچه ها بطور کامل ویبره میشود .
– هزینه ساخت و حمل تیرچه های بتنی حذف میشود .
– هزینه و خطرات انتقال تیرچه های سنگین بتنی به طبقات و جابجا کردن آنها حذف میشود .
– خطر شکسته شدن و ترک خوردن بتن تیرچه در حین حمل و زنگ زدن میلگردها وجود ندارد .
– امکان نظارت و کنترل دقیق بر میلگرد مصرفی تیرچه ها وجود دارد .
– امکان حذف تیرچه دوبل به دلیل اجرای تیرچه درجا و عدم محدودیت در استفاده از سایز میلگرد در تیرچه
– امکان نصب ورق برای ساپورت های تاسیساتی در کف تیرچه ، قبل از بتن ریزی .
– امکان عبور تاسیسات از داخل سقف و افزایش ارتفاع مفید ، کاهش بار مرده و کاهش هزینه های کف سازی .
– امکان اجرای دهانه های بلند و حذف ستونهای مزاحم و انعطاف در معماری.

 

دانلود فایل اتوکد جزییات سقف وافل 

1- جهت دانلود فایل اتوکد دیتیل سقف وافل کلیک فرمایید.

"سوالات متداول"

جهت آشنایی بهتر شما عزیزان با کار جدیدی که قصد انجام آن را دارید، بخشی با نام سوالات متداول ایجاد نموده ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشد. در این بخش سوالاتی که توسط متقاضیان اکثرا پرسیده میشود پاسخ داده شده است. 

آیا اجرای وافل نیاز به نیروی متخصص و ویژه دارد؟

خیر، اجرای این نوع سقف در دال یک طرفه بسیار شبیه تیرچه بلوک است و در دال دوطرفه

با زیرسازی ساده (بدون نیاز به دال کوبی) قابل اجرا می باشد.

آیا از قالب وافل بدون تغییر نقشه در سقف های تیرچه بلوک (پلاستو فوم) می توان استفاده کرد؟

بله، به دلیل ابعاد قالب وافل می توان بدون تغییر در نقشه ها استفاده کرد. البته توصیه می شود با توجه به امکان کاهش میلگرد و مصرف بتن، به خصوص در دهانه های تیرچه دوبل، تغییر انجام گیرد. در غیر این صورت دقیقا مطابق نقشه های سابق می توان از وافل به عنوان قالب استفاده کرد.

آیا نوع قالب های دال یک طرفه و دوطرفه متفاوت است ؟

خیر، از مزایای وافل این است که با تهیه این قالب و به دلیل مدولار بودن آن، امکان مونتاژ به صورت دال یک طرفه و هم دو طرفه با تغییر نحوه مونتاژ وجود دارد.

مشخصات فنی

سقف گرین وافل-پیمانکارسقف گرین وافل-مجری سقف گرین وافل-اجرای سقف گرین وافل-فونداسیون-دیوارحائل-قالب سقف گرین وافل

 

.

سقف وافل